Z miasta

Jaworzno Przyjazne Seniorom

Już w poniedziałek 7 maja rusza nowy program „Jaworzno Przyjazne Seniorom” – adresowany do jaworznickich seniorów. Celem nowej wyjątkowej oferty jest poprawa jakości życia najstarszych mieszkańców naszego miasta. Poprzez działania na rzecz ochrony zdrowia, zwiększania bezpieczeństwa i zachęcania do aktywności chcemy otoczyć specjalną opieką jaworznickich seniorów.

Przedsięwzięcie będzie opierać się na trzech filarach – promocji zdrowia, zwiększeniu bezpieczeństwa i wsparciu aktywności.

Pierwszy filar programu związany jest z ochroną zdrowia i profilaktyką wśród seniorów. Miasto będzie podejmować działania na rzecz stworzenia optymalnych warunków do utrzymania i poprawy zdrowia, a także podniesienia jakości i dostępności usług medycznych i rehabilitacyjnych. W tym celu realizowane będą m.in. programy zdrowotne związane z chorobami takimi jak: cukrzyca, schorzenia okulistyczne, czy też poradnictwo geriatryczne. Oferowane będą również bezpłatne szczepienia na grypę. Dodatkowo planujemy, aby seniorzy mogli skorzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. W ramach akcji zdrowotnych planujemy organizację spotkań i prelekcji ze specjalistami.

Drugi filar programu to działania miasta ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. W tym celu realizowane będą liczne akcje profilaktyczne i edukacyjne. Przed nami druga edycja Akademii Bezpieczeństwa – przy współpracy urzędu z policją i jednostkami zajmującymi się bezpieczeństwem planujemy w dzielnicach spotkania z ekspertami, dzięki którym seniorzy dowiedzą się jak radzić sobie z różnymi zagrożeniami. Istotne jest także bezpieczeństwo osób starszych na ulicy, dlatego przejścia dla pieszych będą doświetlone, a infrastruktura miejska dostosowywana do potrzeb seniorów. Planujemy, aby seniorzy otrzymali czujniki czadu. Podejmowane będą też działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa socjalnego m.in. poprzez zapewnienie opieki w Dziennym Domu SENIOR+.

Ostatni z filarów obejmuje działania miasta, które mają na celu większą aktywność seniorów. Będzie to realizowane przez bogatą ofertę kulturalną, sportową oraz społeczną, dzięki której seniorzy nie będą czuć się samotnie. Rada Seniorów wspólnie z Prezydentem będzie kształtowała politykę senioralną miasta oraz integrowała organizacje seniorskie. Dobrą podstawą do współpracy jest program: „Jaworzno Przyjazne Seniorom”. Klub Seniora jest miejscem, w którym seniorzy mogą spędzić wspólnie czas oraz dowiedzieć się o planowanych przedsięwzięciach, zarezerwować miejsce na wydarzenia czy też zaproponować nowe inicjatywy. W Klubie Seniora będzie dostępny harmonogram kolejnych zajęć tygodniowych. Wzrost aktywności kulturalnej nastąpi poprzez różne zajęcia dla seniorów w bibliotekach i klubach dzielnicowych. Przed nami trzecia edycja „Tygodnia Seniora”. Od maja zapraszamy na premiery filmowe do Młodzieżowego Domu Kultury oraz na basen – bezpłatne wejściówki umożliwią aktywność ruchową w wodzie. Rozwijane będą także siłownie plenerowe.

Wsparcie miasta dla seniorów i zapewnienia im atrakcyjnych form spędzania czasu będzie realizowane poprzez stały cykl codziennych zajęć. Seniorzy znajdą tu zarówno „coś dla ciała”, jak i „coś dla ducha” – w zależności od dnia tygodnia. Harmonogram będzie niezmienny, dzięki czemu nasze babcie i dziadkowie np. co miesiąc we wtorek udawać się będą do MDK-u na premierę filmową, a co piątek na basen. Zajęcia zgodnie z harmonogramem ruszają 7 maja.

7 maja: Poniedziałek z naturą

GEOsfera Jaworzno, godz. 10.00 – 12.00 – zajęcia warsztatowe w ogrodzie sensorycznym, a także spotkania z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego (botanikami, paleontologami, geologami). „Po zimnych ogrodnikach” – zakładanie grządki warzywnej; „Historie zaklęte w kamieniach” – popularnonaukowy wykład dr Krzysztofa Szopy (Uniwersytet Śląski) z zakresu paleontologii.

8 maja: Kinowy wtorek

Młodzieżowy Dom Kultury/Teatr Sztuk, seanse o godz. 11.00 lub 17.00 – w każdym tygodniu premiera filmowa. Prezentowany będzie ambitny repertuar charakterystyczny dla kin studyjnych; filmy, których próżno szukać na ekranach multipleksów; filmy nagradzane na festiwalach filmowych (np. ostatni laureat Oscara „Trzy billboardy za Ebbing Missouri”).

9 maja: Środa na zajęcia i aktywności

Miejskie jednostki kultury (m.in. MCKiS, Muzeum Miasta Jaworzna, CK Teatr Sztuk, Orkiestra Kameralna Archetti, Orkiestra Rozrywkowa eMBand) zaproponowały zajęcia hobbystyczne i rekreacyjne przygotowane specjalnie z myślą o seniorach. Będą to między innymi warsztaty rękodzieła, koncerty, spotkania autorskie, zajęcia jogi czy nordic walking.

10 maja: Naukowy czwartek

Miejska Biblioteka Publiczna, prowadzi: Łukasz Waśko – godz. 16.00 – cykl zajęć oswajających z nowymi technologiami. „Czego wnuczek szuka w smartfonie?” – zajęcia praktyczne z obsługi smartfona, jego funkcjonalności i możliwości, które oferuje urządzenie (np. jak znaleźć potrzebne informacje, jak zapisać się do lekarza); prelekcja z bezpieczeństwa w sieci internetowej – zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetu czy portali społecznościowych.

11 maja: Piątkowy relaks na basenie – bezpłatne bilety dla seniorów (60+) na basen.

Bezpłatne wejściówki dla seniorów na basen VIA SPORT w Jaworznie (Inwalidów Wojennych 2). Wstęp na basen możliwy po wcześniejszym telefonicznym zapisaniu się:

  • osobiście w Klubie Senior+ (ul. Matejki 24d, od poniedziałku do czwartku w godzinach 16:00 – 20:00),

  • pod numerem telefonu: 32 61 81 840 (od poniedziałki do czwartku w godzinach 8:00 – 15:00)

Odbiór bezpłatnych wejściówek na basen możliwy wyłącznie w Klubie Senior+. Zapisy w danym tygodniu dotyczą piątku. Start zapisów od 7 maja br.

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top