Bezpieczeństwo

Nagroda 4 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy podpalenia

Spółka Illudia oferuje nagrodę w wysokości 4 tys. zł osobie, która udzieli pomocy w zidentyfikowaniu sprawców podpalenia pryzmy wiązek tarniny przygotowanej w Ciężkowicach na prywatnym terenie u zbiegu ul. Ciężkowickiej i Chodkiewicza. Firma zgromadziła gałązki tarniny na potrzebę budowy tężni solankowej w GEOsferze. W niedzielny wieczór (6 maja) nieznani (na razie) sprawcy podpalili cały przygotowany zbiór tarniny. Pryzma spłonęła doszczętnie, mimo szybkiej akcji gaśniczej straży pożarnej.

– Pryzma tarniny stanowiła wynik tegorocznego zbioru w różnych miejscach regionu. Kolejne partie materiału zostały przywiezione do Ciężkowic i zmagazynowane na terenie należącym do naszej firmy przy ul. Chodkiewicza. Wiązki tarniny miały posłużyć do budowy przyszłej tężni solankowej w GEOsferze – mówi Jakub Wojtasiewicz, przedstawiciel spółki Illudia. – Pożar, który wybuchł w niedzielę około godz. 20 był efektem podpalenia. Pryzma spłonęła doszczętnie.

Straty w wyniku niedzielnego pożaru (6 maja) firma szacuje na około 22 tys. zł. Spółka oferuje nagrodę w wysokości 4 tys. zł osobie, która pomoże w ustaleniu sprawców podpalenia. Zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz do naprawienia szkody finansowej, którą spowodowali.

Bezmyślne działanie sprawców oprócz strat materialnych przyniosło jeszcze dodatkową olbrzymią szkodę. Pod wielkim znakiem zapytania staje bowiem szansa na oddanie tężni solankowej w GEOsferze do użytku mieszkańcom w bieżącym roku.

– Gałązki tarniny przeznaczone do tężni solankowych muszą być zebrane w przerwie wegetacyjnej. Przed okresem kwitnienia i pojawieniem się liści na krzewie lub po ich opadnięciu. Cały wiosenny zbiór został spalony, a to oznacza, że kolejna możliwość wycinki tarniny pojawi się dopiero w okolicach października. Przez podpalaczy najprawdopodobniej tracimy możliwość uruchomienia tężni w Jaworznie w bieżącym roku – zwraca uwagę Jakub Wojtasiewicz.

Osoby, które dysponują informacjami na temat podpalenia pryzmy tarniny przy ul. Chodkiewicza w Ciężkowicach, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Jaworznie lub bezpośrednio z przedstawicielem Illudia Sp. z o.o. pod nr tel. 600 586 033. Spółka przekaże 4 tys. zł osobie, która pomoże w zidentyfikowaniu sprawców niedzielnego pożaru.

Najnowsze

To Top