Edukacja

Aby poznać smak przyszłego zawodu…

Co zrobić aby poznać, posmakować zawód, jaki chciałoby się wykonywać w przyszłości? Można podjąć różne działania, ale najlepiej odwiedzić miejsce, które do tego zawodu przygotuje.

Idea dnia otwartego tak bardzo upowszechniła się w świadomości społecznej, że większość instytucji – w tym szkoły- nie wyobrażają sobie, że można takiego dnia nie przewidzieć w rocznym planie pracy. Ktoś zapyta czemu to ma służyć, wszak wiemy przecież jak działają urzędy, bez trudu znajdziemy dzisiaj w Internecie wszystkie informacje dotyczące szkół, zakładów, przedsiębiorstw. Zapewne znajdziemy, ale czy nie lepiej na własne oczy zobaczyć to, co może nas zainteresuje, dotknąć, sprawdzić czy aby na pewno nie jest to fikcją? Przecież przyjemniej i pewniej wchodzi się do wnętrz, które się wcześniej poznało.

Dlatego, podobnie jak w latach ubiegłych, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie wyszli na spotkanie gimnazjalistom oraz ich rodzicom i 25 kwietnia zaprosili do posmakowania niecodziennych dań w postaci kierunków kształcenia, zawodów, w których można się uczyć w nadchodzącym roku szkolnym.

Karta dań – zawodów – do posmakowania zapewne nie spodobałaby się jednej z czołowych restauratorek Polski, ale szkoła „na górce” ma się nieźle i nie są jej potrzebne żadne rewolucje, dlatego postawiliśmy na obfitość i bogactwo. Uczniowie, przejęci rolą gospodarzy, już od wejścia brali pod swoje skrzydła być może przyszłych kolegów czy koleżanki. Zadbali o to, by nikt nie zabłądził, a przemierzając korytarze i piętra szkoły zobaczył coś, co przekona go być może do wyboru tej a nie innej szkoły. Czym zatem drażniliśmy zmysł smaku i węchu gimnazjalistów? Oferta była tak bogata, że wyraz zainteresowania i oszołomienia nie schodził z twarzy przybyłych gości. Fryzjerzy prezentowali swoje umiejętności czesząc, modelując i przekonując, że co prawda kosmetyki do włosów niekoniecznie są do posmakowania, ale już do pielęgnacji włosów sprawdzają się znakomicie. Elektrycy oczywiście przekonywali, że „elektryka prąd nie tyka”, ale pod warunkiem, że ten wie, jak sobie z nim poradzić. Mogli więc przyszli elektrycy mierzyć wartość napięcia i prądu elektrycznego, zajrzeć do wnętrza transformatora czy obserwować przebiegi na oscyloskopie.

Na stoisku prezentującym zawód mechanika pojazdów samochodowych można było nie tylko zobaczyć modele silników czy turbosprężarki, ale także wymienić tarczę sprzęgła, co było nie lada wyzwaniem. Dla mechaników również nie brakowało atrakcji i ciekawych prezentacji. Gimnazjaliści mogli przeprowadzić próbę wytrzymałościową materiału, zbadać układ pneumatyczny czy przeprowadzić pomiary warsztatowe.

Tyle? Ależ skąd! Przecież jeszcze można spróbować sił w budownictwie, ale tak nowocześnie, czyli projektując pokój, kuchnię z pomocą odpowiedniego programu. Kto czuł, że może jeszcze bardziej podrażnić swoje kubki smakowe, zajrzał do sali matematycznej i rozwiązywał zagadki logiczne, albo projektował fryzury z wykorzystaniem osi symetrii, albo podłączał i uruchamiał insekt bota czy poduszkowca. Pracownia fizyczna kusiła i zachęcała do przeprowadzenia doświadczeń. Można było zbudować klatkę Faradaya albo spowodować „zalanie” płomienia świecy poprzez połączenie octu i sody oczyszczonej. Kto miał jeszcze siłę mógł sprawdzić swoją kondycję fizyczną, grając w kosza albo tenis ziemny. Kto czuł, że z sił opada, mógł się posilić, bo przecież to nie koniec atrakcji. Trzeba przyznać, że uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 mocno się napracowali, aby pokazać gościom szkołę, oferty kształcenia, przekonać ich, że w dzisiejszych czasach dobry zawód to podstawa. Oczywiście była także niespodzianka. Gimnazjaliści, spacerujący po szkole, mogli poszerzać swoją wiedzę na jej temat i wymieniać ją na nagrody podczas licytacji.

Być może przyszli uczniowie szkoły „na Górce” mieli okazję zobaczyć, posmakować, przekonać się, że prezentowana oferta kształcenia to jest coś, co ich interesuje, zwłaszcza, że na takie zawody jest obecnie olbrzymie zapotrzebowanie. Fryzjer, budowlaniec, mechanik, czy mechanik pojazdów samochodowych na barometrze zawodów znajdują się wśród tych deficytowych na dzisiejszym rynku pracy. Czy kilka godzin wystarczy, aby smak się utrwalił i w przyszłości pozwolił na delektowanie się zdobytym zawodem? Czas pokaże.

Na rok szkolny 2018/2019 przygotowaliśmy następującą ofertę kształcenia:

Technikum

  • technik pojazdów samochodowych (innowacja: elementy bezpiecznej jazdy i drftingu)

  • technik mechanik (innowacja: komputerowe wspomaganie produkcji (CAD/ CAM/ CNC)

  • technik elektryk (innowacja: zastosowanie technik informatycznych w elektrotechnice)

  • technik budownictwa (innowacja: architektura wnętrz i krajobrazu oraz e-kosztorysowanie)

  • technik usług fryzjerskich (innowacja: elementy wizażu)

Branżowa Szkoła I stopnia

  • mechanik pojazdów samochodowych

  • murarz-tynkarz

  • klasa wielozawodowa: sprzedawca, monter konstrukcji budowlanych, fryzjer i inne

I Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych

Autor: Anita Marcisz

Najnowsze

To Top