Bezpieczeństwo

Kronika policyjna

Sporych problemów może napytać sobie uparta 19-latka, która kierowała samochodem, mimo uprawnień cofniętych decyzją administracyjną. Została zatrzymana przez policję dwukrotnie – dzień po dniu. Przypomnijmy, iż cofnięcie uprawnień decyzją administracyjną następuje najczęściej w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 pkt. karnych, popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, ewentualnie orzeczenia lekarskiego (lub psychologicznego) o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Prowadzenie samochodu mimo cofnięcia uprawnień nie jest już wykroczeniem, lecz przestępstwem. Grozi za nie grzywna, ograniczenie wolności lub nawet do 2 lat pozbawienia wolności. W praktyce sądy orzekają w takich przypadkach także zakaz prowadzenia pojazdów – nawet do 15 lat.

Poniedziałek, 14 maja
Wieczorem patrol wywiadowców zatrzymał na ul. Szczakowskiej do kontroli drogowej samochód skoda, za którego kierownicą siedziała 19-letnia jaworznianka. W czasie sprawdzania dokumentów okazało się, że kobieta nie może kierować pojazdem, gdyż wydana została decyzja PM Jaworzna o cofnięciu uprawnień.

Podobna sytuacja miała miejsce w dniu następnym (15.05), ponieważ przed południem na ulicy Grunwaldzkiej kobieta znów kierowała skodą.

Postępowanie w tych sprawach prowadzi KMP w Jaworznie.

W godzinach wieczornych dyżurny jaworznickiej policji został poinformowany o rozboju na ulicy Krakusa. Spacerujący ulicą 73-letni mieszkaniec Jaworzna, został popchnięty przez młodego mężczyznę, a gdy się przewrócił sprawca zabrał mu portfel z dokumentami i pieniędzmi. Sprawą zajmuje się Wydział Kryminalny.

Wtorek, 15 maja
Przed południem kryminalni wykonali czynności procesowe w jednym z mieszkań przy ulicy Kalinowej. Policjanci ustalili, że 47-letni właściciel mieszkania kradnie prąd. Mężczyzna podłączył się „na lewo” do źródła i czerpał energię elektryczną za darmo. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policyjni dochodzeniowcy. Obecnie zakład energetyczny szacuje jakie poniósł z tego tytułu straty.

37-letni mieszkaniec Jaworzna zawiadomił, że nieznany sprawca włamał się do jego domu przy ulicy Polnej. Sprawca wyłamał drzwi balkonowe, a po wejściu do środka skradł pieniądze i zegarek. Właściciel domu straty oszacował na 3,5 tys. złotych.

Po południu zgłoszono kradzież roweru górskiego z klatki schodowej przy al. Piłsudskiego. 37-letnia kobieta zgłosiła, że nieznany sprawca przeciął łańcuch zabezpieczający i skradł rower marki Kross Black Edition. Wartość skradzionej rzeczy pokrzywdzona określiła na 1,4 tys. złotych.

Środa, 16 maja
W godzinach popołudniowych jaworznicka policja została powiadomiona o oszustwie na tzw. „legendę”. Na telefon stacjonarny 68-letniego mieszkańca Osiedla Stałego dodzwonił się mężczyzna i podając się za krewnego rodziny, poprosił o pożyczkę pieniędzy. Starszy mężczyzna, chcąc udzielić pomocy, przekazał oszustowi 19 tys. złotych. Teraz sprawcę poszukuje policja.

Czwartek, 17 maja
Policjanci prewencji w trakcie interwencji domowej zatrzymali 30-letniego jaworznianina, który od pewnego czasu grozi swojej rodzinie pozbawieniem życia. Ponadto, chuligan pobił swojego ojca powodując u niego uraz twarzy. Czynności w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy.

Piątek, 18 maja
57-letni mieszkaniec Jaworzna zgłosił, że nieznani sprawcy skradli z terenu jego posesji przy ul. Katowickiej 20 sztuk elementów rusztowania. Zgłaszający straty oszacował na 3 tys. złotych.

Wieczorem w rejonie ulicy Północnej policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn w wieku 20, 31 i 34 lat, którzy wspólnie pobili nietrzeźwego 35-letniego mężczyznę. Pokrzywdzony doznał obrażeń twarzy i ogólnych potłuczeń. Sprawcy trafili do policyjnego aresztu.

Sobota, 19 maja
60-letni mieszkaniec ul. Grunwaldzkiej zawiadomił, że nieznany sprawca włamał się do jego mieszkania. Sprawca wyłamał drzwi balkonowe i po wejściu do wewnątrz skradł pieniądze oraz biżuterię. Straty w toku ustalania. Sprawę bada Wydział Kryminalny.

Niedziela, 20 maja
24-letnia mieszkanka Jaworzna poinformowała policję o tym, że jej były partner 38-letni jaworznianin, uporczywie nęka ją telefonami oraz wiadomościami sms. Czynności sprawdzające w tej sprawie prowadzi KMP w Jaworznie.

Najnowsze

To Top