Z miasta

Branża energetyczna doceniła nasze miasto. Jaworzno z tytułem „Samorząd przyjazny energii”

„Jaworzno – miasto energii” nie jest tylko chwytliwym hasłem promocyjnym naszego miasta i nie wynika jedynie z faktu, że właśnie u nas przebiegają jedne z największych inwestycji energetycznych w kraju (budowa bloku 910 MW i szybu „Grzegorz”). W środę (13 czerwca) Jaworzno otrzymało od całej branży energetycznej tytuł „Samorządu przyjaznego energii”. To dowodzi, iż branża docenia współpracę z lokalnym samorządem.

Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. W tym roku projekt spółek energetycznych skupionych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej cieszył się jeszcze większą popularnością niż w latach poprzednich. Jury miało sporo pracy przy wyborze laureatów.

– Nagrodziliśmy jednostki samorządu terytorialnego za inicjatywy i starania wspierające niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii, przeciwdziałanie powstawaniu smogu czy rozwój elektromobilności – mówi Robert Zasina, prezes PTPiREE.

Tytuł „Samorząd przyjazny energii” przyznano samorządowi Jaworzna za budowanie nowoczesnej, ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej opartej o autobusy elektryczne, badania i rozwój technologii ładowania pojazdów elektrycznych, przygotowanie kompleksowego projektu masterplanu oświetlenia, który wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta.

Jury doceniło również wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, termomodernizację obiektów oświatowych oraz wsparcie przy budowie nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

– Jaworzno staje się liderem elektromobilności, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych, elektrycznych autobusów – podkreśla prezydent Paweł Silbert.

Miasto za realizację innowacyjnych projektów związanych z energetyką, elektromobilnością i ekologią otrzymało pamiątkową statuetkę „Samorządu przyjaznego energii” oraz grant w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje na swoim terenie. Tytuł stanowi także dowód na bardzo dobre, partnerskie stosunki z przedstawicielami strategicznej branży, którą jest energetyka.

Najnowsze

To Top