Sport i rekreacja

XXIX Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Meta najdłuższego etapu na Rynku

Już za niecałe trzy tygodnie czeka nas pierwsza z dwóch wielkich imprez kolarskich, które już niemal tradycyjnie trafiają do Jaworzna. W piątek 6 lipca na jaworznickim Rynku finiszować będą kolarze biorący udział w XXIX Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków – to finisz najdłuższego odcinka z Sanoka do Jaworzna, który liczy 199,9 km. Dodatkową atrakcją tego dnia będzie Mini Wyścig „Solidarności” dla dzieci, który odbędzie się na Rynku i ul. Pocztowej o godz. 17.00.

Tegoroczna edycja, już dwudziesta dziewiąta, Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków będzie szczególna ze względu na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Trasa wyścigu prowadzi z Sanoka do Łodzi. Rozpocznie się on 4 lipca na Rynku w Sanoku, a zakończy 7 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera.

Podczas rywalizacji, kolarze przejadą pięć etapów na terenie pięciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, przemierzając 720,3 km.

Pierwszy dzień (4 lipca) przyniesie dwa etapy, podczas których swoje umiejętności w sposób szczególny będą mogli zaprezentować przede wszystkim górale. Przed południem zaplanowany został etap Sanok – Sędziszów Małopolski, a po południu Strzyżów – Krosno.

Długi etap drugiego dnia rywalizacji wieść będzie z Beskidu Niskiego na niziny – z Jasła do Stalowej Woli. – Na etapie, na którym z gór zjedziemy na niziny będzie oglądać najpierw akcje śmiałków rywalizujących o zieloną koszulkę najlepszego górala, a potem do walki włączą się ekipy sprinterów – mówi Tadeusz Skorek. Dyrektor WSiO.

W trzeci dzień rywalizacji (6 lipca) kolumnę wyścigu czeka przeprowadzka na start do Małopolski. Czwarty, najdłuższy etap z Nowego Sącza do Jaworzna (199,9 km) rozpocznie się o godz. 13.45. Już dwa kilometry po starcie ostrym zawodnicy powalczą na górskiej premii w Wysokiem, a potem w Zamieściu i Kobielniku. Potem przed nimi dwa lotne finisze w Skawinie i Libiążu. Kolarze dotrą na metę w Jaworznie pomiędzy 18.47 i 19.14.

Piąty etap wyścigu (7 lipca) prowadzi z Kielc do Łodzi. Na trasę liczącą 185 km zawodnicy wyruszą o godz. 11.10 – start honorowy na Rynku – i start ostry o godz. 11.30 już w Miedzianej Górze. Kolarze powalczą o zwycięstwo na ulicy Piotrkowskiej.

Finisz etapu z Nowego Sącza do Jaworzna rozgrywał będzie się na Rynku. Impreza rozpocznie się jednak kilka godzin przed pojawieniem się zawodników, bo już około godz. 15. Na 17.00 zaplanowano zaś start Mini Wyścigu „Solidarności” dla dzieci. Kolejne grupy wiekowe dzieciaków będą finiszować i zdobywać nagrody przed profesjonalnymi zawodnikami.

Po lipcowych kolarskich emocjach, kolejne emocje czekają nas 7 sierpnia. Wówczas z Rynku wystartuje 4. etap Tour de Pologne z Jaworzna do Szczyrku.

Najnowsze

To Top