Sport i rekreacja

Tour de Pologne. W Jaworznie już 7 sierpnia!

Jaworzno po raz kolejny w tym roku stanie się areną największego kolarskiego wydarzenia w Polsce! We wtorek, 7 sierpnia najlepsi kolarze rozpoczną w naszym mieście IV etap 75. wyścigu Tour de Pologne. To wyjątkowa edycja jednego z największych i najpopularniejszych wyścigów kolarskich w Europie i na świecie.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne jest szczególna, z wielu względów jedna z najważniejszych w historii. Przed nami 90-lecie narodowego wyścigu, który po raz 25. zorganizuje Lang Team. Kolarze będą rywalizować w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 75. Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości będzie się odbywał pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

– Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule. Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. – Życzylibyśmy sobie, żeby z każdym partnerem współpracowało się tak przyjemnie jak z Jaworznem. Tę imprezę robimy przede wszystkim dla kibiców. Tour to od wielu lat „kolarska Liga Mistrzów”. Skoro mamy najlepszych na świecie aktorów na rowerach, to potrzebna jest im także scena z najwyższej półki. W taki scenariusz Jaworzno wpisuje się doskonale – dodaje Czesław Lang.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków – Kraków, drugi Tarnowskie Góry – Katowice oraz trzeci Stadion Śląski Chorzów – Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku.

– To właśnie startem z jaworznickiego Rynku, kolarze rozpoczną górski maraton – jeden z najtrudniejszych etapów w całym wyścigu. Po wyjeździe z Jaworzna górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Kolarska liga mistrzów w Jaworznie – to ogromne wydarzenie sportowe i promocyjne dla miasta. Jesteśmy sprawdzonym partnerem dla Lang Teamu i cieszę się, że możemy gościć w Jaworznie tak znakomitą imprezę. Serdecznie zapraszam mieszkańców do wspólnego kibicowania!

W tym roku Jaworzno ma szansę zostać najpiękniejszym miastem startowym 75. Tour de Pologne. Zwycięstwo mogą zagwarantować nie tylko najciekawsze dekoracje, ale również najlepiej przebrani kibice. Tak ozdoby, jak i przebrania powinny zawierać elementy kojarzące się z Polską oraz kolarstwem.

W konkursie na „Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne” nagrodę odbierze „Miasto startowe”, „Miasto etapowe” oraz „Miasto premii”. Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma przechodni Puchar Tour de Pologne wręczony podczas specjalnej konferencji prasowej. A puchar jest absolutnie wyjątkowy, bo stworzony m.in. z oryginalnych części rowerowych. Każdy z nich ma też wmontowany minikomputer.

Dlatego już od godzin porannych na Rynku będzie można przeżywać kolarskie emocje! Zapraszamy mieszkańców na godzinę 11.00, by wspólnie obserwować najlepszych kolarzy świata i odliczać czas do ich startu – ten nastąpi o godzinie 12:00.

Więcej: O utrudnieniach w ruchu

Najnowsze

To Top