Sport i rekreacja

Łukasz Bereta trenerem Szczakowianki

Znamy już nazwisko szkoleniowca Szczakowianki, który poprowadzi zespół w barażach i rozgrywkach ligowych. Nowym trenerem zespołu został Łukasz Bereta.

Po tym jak w ubiegłym tygodniu z funkcji pierwszego trenera drużyny z powodów osobistych zrezygnował Łukasz Jagoda, Zarząd klubu stanął przed trudnym zadaniem znalezienia nowego szkoleniowca. Ostatecznie wybór padł na bardzo utalentowanego trenera młodego pokolenia – Łukasza Beretę. Mimo młodego wieku nowy szkoleniowiec Szczakowianki ma już za sobą sporo ciekawych doświadczeń i sukcesów.

Jako piłkarz swoją karierę zaczynał w barwach Gwiazdy Ruda Śląska. Potem przez lata związany był z Ruchem Chorzów, gdzie przeszedł drogę od drużyny trampkarzy aż do Młodej Ekstraklasy. W międzyczasie był reprezentantem Kadry Śląska oraz reprezentacji Polski U-15, a także U-17. Zaliczył także jedną rundę w III lidze w barwach Rozwoju Katowice.

Łukasz Bereta szybko odkrył w sobie żyłkę trenerską i skupił na edukacji. Cały czas grał w piłkę, ale przede wszystkim szkolił się na trenera. W 2012 roku został Licencjonowanym Trenerem Polish Soccer Skills. Dzięki temu uczestniczył w wyjazdach szkoleniowych do Manchesteru United, Manchesteru City, Evertonu, Sevilli, Madrytu czy Barcelony. Z tytułem magistra ukończył Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach na kierunku Wychowanie fizyczne. W rekordowo wręcz szybkim czasie pokonywał kolejne szczeble i zdobywał kolejne trenerskie uprawnienia. W 2015 roku uzyskał licencję trenerską UEFA A w prestiżowej szkole trenerów w Białej Podlaskiej, która wyszkoliła wielu wybitnych szkoleniowców. W 2017 roku jako jeden z najmłodszych trenerów w Polsce uzyskał elitarną licencję trenerską UEFA ELITE YOUTH A, która jest najwyższym stopniem szkolenia dzieci i młodzieży w Europie. W międzyczasie zaliczył kilka staży trenerskich, m.in. u trenera Fornalika w Ruchu Chorzów a także w Rozwoju Katowice i… Borussii Dortmund.

W międzyczasie jako grający trener prowadził z sukcesami zespół Pogoni Ruda Śląska. Z tą ekipą wywalczył awans do ligi okręgowej a także doprowadził do zdobycia przez klub pierwszego w historii Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Katowice. Pracował też jako trener z młodzieżą w Ruchu Chorzów, gdzie był m.in. koordynatorem grup młodzieżowych. Zimą tego roku Łukasz Bereta został grającym trenerem Warty Kamieńskie Młyny, grającej w częstochowskiej okręgówce. Z tym zespołem osiągnął świetne wyniki. Gdy obejmował drużynę Warta była na miejscu spadkowym i miała na swoim koncie zaledwie 13 punktów. Tymczasem Warta wiosną była już jedną z najlepszych ekip w całej lidze i wywalczyła kolejnych 28 oczek, dzięki czemu zapewniła sobie grę w wygranych potem barażach. Dodatkowo pod wodzą trenera Berety Warta w cuglach wygrała Puchar Polski w podokręgu częstochowskim i dotarła aż do ćwierćfinału tych rozgrywek na szczeblu Śląskiego ZPN.

Łukasz Bereta poprowadził dwa pierwsze treningi z drużyną a już w środę zaliczy oficjalny debiut na ławce Biało-Czerwonych, podczas barażowego starcia z Kuźnią Ustroń. W razie potrzeby może też wzmocnić zespół na boisku – na co dzień grywa na pozycji środkowego pomocnika i jak można się było przekonać na zajęciach, cały czas jest w świetnej formie. Działacze domykają kadrę na mecze barażowe – we wtorek do ŚlZPN zostanie zgłoszona pełna lista zawodników, którzy będą reprezentowali Biało-Czerwone barwy. W niedzielę na Stadionie Miejskim jaworznianie zagrają mecz rewanżowy z Kuźnią Ustroń o utrzymanie w Haiz IV lidze. Początek o godzinie 17:00.

 

Najnowsze

To Top