Bezpieczeństwo

Nie zagraża nam brak wody

Fala upałów, która nas dotyka, daje asumpt do pytania, czy nie grozi nam niedobór wody. Zasięgnęliśmy zatem informacji u źródła. Niemal dosłownie u źródła, bo u dostawcy wodny pitnej dla wszystkich mieszkańców Jaworzna – Wodociągów Jaworzno.

Europa boryka się z rekordowymi upałami. To już bardzo poważne anomalie pogodowe – w lipcu temperatury przekroczyły 30 st. C nawet w okolicy koła podbiegunowego (prawie 20 st. C powyżej średniej temperatury dla lipca w tym rejonie). W Szwecji płoną lasy, co jest spowodowane upałami i suszą. Pożary trawią także lasy Grecji.

Polskę również dotknęły konsekwencje wysokich temperatur i braku opadów. Z powodu suszy cierpi przede wszystkim rolnictwo. Możemy już jasno stwierdzić, że dotyka nas klęska suszy glebowej i pojawia się również ryzyko wystąpienia suszy hydrologicznej (obniżenie się poziomów wód), podobnej do tej, która spotkała nas przed trzema laty.

Czy może zagrażać nam niedobór wody pitnej w Jaworznie? Przedstawiciele Wodociągów Jaworzno zapewniają, że nie ma takiej groźby.

– Przy obecnej gospodarce wodnej, nie obserwujemy jakichkolwiek spadków, czy też wahań poziomu lustra wody na ujęciach głębinowych. Podobnie stan wody w Kanale Centralnym na ujęciu powierzchniowym Piaskownia jest zadowalający oraz umożliwiający produkcję wody na bezpiecznym dla miasta poziomie. Średnio produkujemy i wtłaczamy do sieci około 15 tys. m sześc. wody na dobę. I tak też było przez ostatni gorący okres – informuje Sławomir Grucel, rzecznik Wodociągów Jaworzno. – W upały sieć pracowała stabilnie i bez większych oraz odczuwalnych dla naszych odbiorców spadków wydajności. Uważamy, że to zasługa m.in. milionowych inwestycji związanych z wymianą rurociągów, ale i bieżących działań naszych służb, polegających na kontroli i regulacji przepływów oraz parametrów wody płynącej w sieci wodociągowej – dodaje rzecznik Wodociągów.

Najnowsze

To Top