Kultura i rozrywka

Dobra energia płynie z Jaworzna. Świętowaliśmy 120 lecie energetyki w Jaworznie

Takiego oblężenia jaworznicki Rynek jeszcze nie przeżywał. Ostatni wakacyjny weekend upłynął w Jaworznie pod znakiem świętowania jubileuszu 120 lat energetyki w naszym mieście. Głównym organizatorem piątkowych i sobotnich atrakcji była spółka Tauron, bo jak stwierdził jej prezes – Filip Grzegorczyk – „to w Jaworznie bije serce Taurona”. Na rynku bawiło się kilka tysięcy mieszkańców Jaworzna i gości.

Rynek w piątkowy wieczór (31 sierpnia) przywitał nas w kolorze magenty. Na barwy Taurona podświetlone zostały kamienice oraz kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny. Ze sceny płynęła muzyka, a grupa blisko 2 tys. rowerzystów szykowała się do Night Bikingu, którego trasa w ten wyjątkowy wieczór przebiegała przez tereny elektrowni. Punktualnie o 20.30 na fasadzie muzeum rozbłysnęła prezentacja multimedialna w postaci mappingu 3D. Publiczność oniemiała z zachwytu.

Chwilę po uruchomieniu mappingu ruszyli rowerzyści. Zostali potraktowani przez zgromadzonych niemal jak kolarze startujący w Tour de Pologne. Szpaler ludzi robiących pamiątkowe zdjęcia i rejestrujących video z wyjazdu Night Bikingu, przybijanie piątek z „zawodnikami”. Atmosfera przepełniona dobrą energią. W tym momencie na Rynku znajdował się nieprzebrany tłum. Można domniemywać, iż było to dobrych kilka tysięcy osób.

Mimo tak olbrzymiej frekwencji podczas imprezy, czy to w piątek, czy w sobotę funkcjonariusze nie byli zmuszeni do podjęcia ani jednej interwencji. Nie odnotowano żadnych przypadków przestępstw czy wykroczeń. Ani raz nie interweniowały też służby medyczne. To najlepiej świadczy o klasie jaworznian, rodzinnej atmosferze i pozytywnej energii, która panowała wśród zgromadzonych na Rynku.

Odwiedziło nas sporo osób spoza Jaworzna. Byli mieszkańcy ościennych miast, przyjezdni z Bytomia czy Krakowa. By świętować wraz z nami dotarli nawet goście z Tarnowa. Niezapomniany wieczór, z którego Jaworzno i jaworznianie mogą być dumni.

Tłumy uczestników aż do północy wędrowały między Rynkiem a parkiem, który za sprawą świetlnych instalacji zmienił się w bajkową krainę. Z dużymi podświetlanymi grzybami wyrastającymi spod drzew czy stadem świecących meduz wśród ich koron. Dzieci pytały rodziców czy ta kraina pozostanie w parku na zawsze. Aż chciałoby się, aby tak było.

Sobota przyniosła natomiast całodzienne atrakcje dla całych rodzin. Ruszyła niesamowita gra miejska, w której wzięło udział około 200 uczestników podzielonych na 40 zespołów. Dzieci były w siódmym niebie rozwiązując zagadki i wykonując zadania, aby pomóc mieszkańcom Krainy Dobrej Energii.

Po południu i wieczorem ożyła scena, na której prezentowali się nasi lokalni artyści. Koncerty, spektakle, pokazy. A także wielki tort w kształcie wieży wyciągowej szybu „Grzegorz” oraz chłodni nowego bloku energetycznego 910 MW, które powstają w Jaworznie.

Tort powędrował do publiczności, a tymi którzy obdzielali uczestników wydarzenia tym słodkim poczęstunkiem byli wszyscy prezesowie spółek wchodzących w skład Grupy Tauron, Wojewoda Śląski i prezydent Paweł Silbert. „Serce Taurona bije właśnie w Jaworznie” – podkreślał ze sceny Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia S.A.

Jednym z elementów święta było nadanie nazwy nowej miejskiej ulicy, która prowadzić będzie do nowego bloku 910 MW. Ulica będzie nosić nazwę – jakże mogło być inaczej – Dobrej Energii. Nazwa została wyłoniona w konkursie, a jego zwyciężczyni otrzymała od spółki Tauron niecodzienną nagrodę główną – 800 kg ekogroszku z jaworznickiej kopalni Taurona.

Zabawa ponownie trwała do późnych godzin nocnych. Bez żadnych ekscesów i w familijnej atmosferze.

Relacja video: https://web.facebook.com/extrajaworzno/videos/325044021389837/

Więcej zdjęć: https://web.facebook.com/pg/extrajaworzno/photos/?tab=album&album_id=2162909923924798

Najnowsze

To Top