Kultura i rozrywka

Aktywnie z „Archetti”

Sierpniowe dni w Centrum Kultury „Archetti” upłynęły pod znakiem wakacyjnej beztroski, niemniej nie był to czas leniuchowania, lecz intensywnej pracy. Wydarzenia organizowane tutaj pozwoliły utrwalić swoją pozycję w świadomości mieszkańców Jaworzna, ale i poza granicami miasta.

Spektakularnym aktem był udział Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna w plenerowym koncercie z cyklu „Muzyczne Lato na Ursynowie” w Warszawie. „Marcin Wyrostek Band Symfonicznie” to ostatnie tegoroczne spotkanie z muzyką w otoczeniu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Z Marcinem Wyrostkiem, akordeonistą, który wygrał program „Mam Talent” i jego zespołem „Corazon Quintet”, „Archetti” współpracuje już od dłuższego czasu, toteż artysta wie, że zapraszając naszą orkiestrę do wspólnego występu, może liczyć na pełen profesjonalizm, świetne zrozumienie się na scenie oraz na wielką dozę humoru zarówno podczas prób, jak i koncertu. Ten humor i polot, jakim artyści obdarowują publiczność, przekłada się na burzę oklasków, wręcz owacji, co dla muzyków jest największą satysfakcją.

Naturalnie Warszawa obsypała brawami naszych muzyków, których akordeonista kilkukrotnie wywoływał, podkreślając, że to Jaworzno jest tym miastem, z którego pochodzi zespół. Podróż do Warszawy „Archetti” w dużej mierze zawdzięcza firmie Pana Jacka Jazowskiego – Jawtrans Usługi Transportowe, który dofinansował wyjazd orkiestry, za co serdecznie dziękujemy.

„Archetti” było w sierpniu trzykrotnie gospodarzem imprez z cyklu „Aktywnie dzielnice”. Jeden z nich to „Popołudnie Kultury” na jaworznickich plantach. Trzygodzinny program skierowany do mieszkańców zagospodarowany był i przez Orkiestrę oraz przez działający w instytucji amatorski ruch artystyczny. Natomiast dwa dzielnicowe pikniki – jeden w otoczeniu siedziby w Jeleniu, drugi na Borach, były najbardziej barwnymi piknikami tego lata w mieście. Pomysłowość instruktorów i ich zaangażowanie w to, aby rodzinne popołudnia były atrakcyjne, sprawiły że wydarzenia zostały bardzo dobrze przyjęte. Quizy, konkursy, konkurencje sprawnościowe, fizyczne, umysłowe, a także zabawy, począwszy od przeciągania liny, poprzez konkurencje akrobatyczne, na przeboju tego lata, czyli zabawie proszkiem holi kończąc, były radosnym wypełnieniem letnich sobotnich popołudniowych godzin.

Wśród amatorskiego ruchu artystycznego należy wymienić zespół „Jawor”, który w sposób profesjonalny i żywiołowy prezentuje piosenki z szeroko pojętego nurtu folkowego oraz popularne współczesne utwory w klimatach muzyki rozrywkowej. Jawor to połączenie młodości filuterności i młodzieńczej radości z doświadczeniem i klasą uznanych artystów.

Muzycznie i pod względem choreografii zespół prezentuje wysoki poziom, wzbudzając duże zainteresowanie wśród publiczności. Występ „Jawora” na Miejskich Dożynkach był uświetnieniem tej dorocznej, tradycyjnej, regionalnej imprezy.

Sukcesem u progu kolejnego sezonu był udział i zdobycie jednego z trzech głównych wyróżnień w III Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej, który odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” na Równej Górce.

Na koniec sierpnia podsumowano akcję wakacyjną „Lato w mieście”. Odbył się indywidualny turniej boccia, w którym metodą pucharową dzieci rozgrywały między sobą mecze eliminacyjne, a na koniec pojedynek finałowy. Turniej, jak i całe wakacyjne rozgrywki i treningi w boccia prowadzili niezwykle oddani swojej pracy z dziećmi członkowie Fundacji „Ratownik Górniczy”. Gra uczy najmłodszych współpracy w zajęciach zespołowych, dyscypliny, fair play oraz sprawności fizycznej i szacunku dla rywala oraz partnerów.

29 sierpnia zakończono coroczną – wspólną z Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego – akcję pod nazwą „Szkółka Wędkarska na Grajdołku”. Przez dwa wakacyjne miesiące dzieci uczyły się łowienia ryb, obcowania z przyrodą, umiejętności ekologicznego wypoczynku, szanowania świata zwierzęcego i roślinnego oraz jakże ważnej współpracy w grupie i uczciwej rywalizacji. Akcja zakończyła się zawodami, po których każde dziecko otrzymało dyplom i nagrody. Zawody i rozdanie nagród to nie były jedyne atrakcje tego dnia.

Współpracująca ściśle z „Archetti” Komenda Miejska Policji w Jaworznie zaprezentowała wakacyjne porady dotyczące bezpieczeństwa na drogach, nad wodą i w różnych innych sytuacjach, jakie mogą dzieci zastać podczas wypoczynku. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziła szkolenie dla dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy, stosowania sztucznego oddychania i resuscytacji krążeniowo-płucnej. To poważne zajęcia, podczas których dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i obserwowały strażaków, którzy prezentowali poszczególne czynności ratownicze i sprzęt służący do ratowania poszkodowanych w pożarach i innych losowych zdarzeniach. „Do zobaczenia za rok nad wodą” – pożegnali uczestników gospodarze łowiska na Grajdołku.

Wkraczamy w na kolejny sezon artystyczny, którego mocnym rozpoczęciem będzie koncert „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna w dniu 7 października, zorganizowany w ramach programu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Tutti.pl.

Zapraszamy do korzystania z oferty Archetti obejmującej wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszelkie informacje dostępne są na stronach internetowych: www.archetti.pl, www.centrumkultury.jaworzno.pl.

Najnowsze

To Top