Z miasta

Debata oksfordzka w bibliotece

W miniony poniedziałek w bibliotecznej Galerii ExLibris, odbyła się debata oksfordzka, zainicjowana w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W debacie zmierzyły się ze sobą dwie drużyny – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie (opiekun Paweł Kuzia) stanęli przeciwko podopiecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie (opiekun Mirosława Rachwalik). W jury zasiedli: Pani Maria Leś-Runicka – badaczka dziejów naszego miasta i regionu, Pan Adrian Rams – pracownik Muzeum Miasta Jaworzna, Pani Magdalena Duber z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach oraz Pan Paweł Nowak – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Tematem dysputy była rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Spotkanie prowadziła pani Weronika Ludomirska, występująca w charakterze Marszałka. Czteroosobowe składy uczniowskie broniły na merytoryczne argumenty swoich stanowisk. Pojedynek zakończył się wygraną uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania wykładu, który wygłosił Pan Michał Miwa-Młot z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

Uczestnikom debaty gratulujemy odwagi i dojrzałości argumentacji oraz kultury dyskusji. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które aktywnie przyczyniły się do organizacji wydarzenia.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.

Najnowsze

To Top