Kultura i rozrywka

Piosenki niepodległe w Bibliotece

17 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się okolicznościowy koncert „Piosenki niepodległe na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Od czwartku 8 listopada można odbierać wejściówki na to wydarzenie.

Droga do niepodległości to czas walecznej determinacji w dążeniu do upragnionej wolności, to lata ofiary krwi i przykład bezkompromisowego patriotyzmu. Karty historii zapełniają wielkie osobowości polityków i wojskowych, których nazwiska do dziś budzą szacunek i dumę. Jednak wolność to nie tylko wielkie nazwiska na sztandarach i pomnikach. Pragniemy pamiętać o rzeszy artystów, którzy swym talentem i twórczą pasją, poprzez swą sztukę manifestowali niepodległość, jej piękno i moc. A gdy festiwal wolności został brutalnie przerwany potrafili swój talent przekuć w oręż, pomagali przetrwać cierpienie, swym zaangażowaniem dawali nadzieję. Nie wszyscy znamy tę kartę historii divy polskiej piosenki – Hanki Ordonówny, wybitnych kompozytorów – Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego czy pieśniarza-amanta – Mieczysława Fogga. Niepodległe piosenki to nie tylko urokliwe melodie. To często trudne, ale i piękne świadectwa patriotyzmu, które się za nimi kryją. Poznajmy je i wspólnie doceńmy ich wartość, ciesząc się dziś naszą wolnością.

17 listopada 2018 r. o godz. 16.00, w jaworznickiej bibliotece odbędzie się koncert z udziałem znakomitych śpiewaków – Beaty Kraski i Łukasza Kostki oraz słowem Małgorzaty Jeruzal. Za stronę muzyczną odpowiada zespół „TangoStan” w składzie: Krzysztof Kołodziej – gitara, Agnieszka Dancewicz – skrzypce, Justyna Służalec – fortepian, Emilia Krzyżanowska – fortepian, Karol Grzeszczuk – akordeon i Piotr Kucharz – kontrabas.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wejściówki na to wydarzenie można odbierać w Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej od 8 listopada.

 

Najnowsze

To Top