Z miasta

Goście z tanzańskiego ministerstwa w Wodociągach

W środę (14 listopada) do Wodociągów Jaworzno zawitała oficjalna delegacja z Tanzanii. Goście, wśród których był sekretarz tanzańskiego Ministerstwa Wody – prof. Kitila Mkumbo – zwiedzali ujęcia i stacje uzdatniania wody „Jarosław Dąbrowski” i „Piaskownia”. Wizytę zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Tanzania, mimo iż w jej granicach znajdują się dwa największe jeziora kontynentu afrykańskiego – Jezioro Wiktorii i Tanganika – nadal ma problemy z wodą pitną. Największym przekleństwem dla mieszkańców tego kraju jest zanieczyszczenie wód oraz brak rozwiniętej infrastruktury uzdatniania i przesyłu. Aż 27 mln Tanzańczyków (połowa populacji) ma ograniczony dostęp do bezpiecznej, czyli czystej wody. Jednocześnie to kraj o największym wskaźniku wzrostu ekonomicznego w całej Afryce. Niestety ten wzrost nie rozkłada się na wszystkie rejony kraju równomiernie. W oddalonych obszarach wiejskich (Tanzania jest trzykrotnie większa od Polski) jedna trzecia mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, pozbawiona dostępu nawet do najbardziej podstawowych zasobów – jak czysta woda.

Od początku tygodnia przedstawiciele tanzańskiego Ministerstwa Wody przebywają w Polsce, a głównym celem ich wizyty jest zapoznanie się z naszymi technologiami pozyskiwania wody pitnej i jej uzdatniania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarekomendowało gościom poznanie najnowszych technologii w Wodociągach Krakowskich oraz Wodociągach Jaworzno. W środę (14 listopada) Tanzańczycy oglądali instalacje uzdatniania w jaworznickich ujęciach „Jarosław Dąbrowski” (ujęcie głębinowe) oraz „Piaskownia” (ujęcie powierzchniowe).

– To dla Wodociągów Jaworzno wyróżnienie, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych traktuje nas jako wzorcowy przykład stosowania najnowszych osiągnięć technologicznych w branży wodociągowej. Goście mieli okazję zapoznać się z całym cyklem, który umożliwia produkcję wysokiej jakości, bezpiecznej i wolnej od wszelkich zanieczyszczeń wody. Mam nadzieję, że zechcą skorzystać z naszych doświadczeń przy rozwijaniu infrastruktury we własnym kraju – mówi prezes Wodociągów Jaworzno Józef Natonek.

W przybyszach największe zainteresowanie wzbudziła technologia ozonowania, jako jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów oczyszczania wody pitnej z drobnoustrojów.

– Dostrzegamy coraz więcej szans współpracy Polski i polskich przedsiębiorstw z krajami Afryki Subsaharyjskiej. Wizyta przedstawicieli rządu Tanzanii jest pewnego rodzaju pilotażem, aby wypracować właściwy model tych kontaktów. Działamy na rzecz tego, by otwierać nowe szanse dla polskich przedsiębiorstw, technologii i nauki. Nasza dyplomacja ekonomiczna będzie wspierać polski biznes – podkreśla radca w Departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ.

– Naszym największym problemem jest to, że obecnie nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkim mieszkańcom naszego kraju czystej wody. Do około 40% populacji w obszarach wiejskich nie docierają sieci wodociągowe. Drugim zasadniczym problemem jest to, że nie mamy możliwości uzdatniania wody dostępnej na miejscu. Dysponujemy zasobami wody, ale braki w infrastrukturze nie pozwalają nam dystrybuować jej równomiernie w całym kraju. Czekają nas poważne inwestycje w tym zakresie, a nasza wizyta w Polsce utwierdza nas w przekonaniu, że rozwiązania i technologie stosowane u was z powodzeniem można byłoby przenieść do Tanzanii. Dlatego uważam, że odwiedzenie Krakowa i Jaworzna stanowi dla nas cenne doświadczenie i pozwala myśleć o dalszej współpracy – podkreśla prof. Kitila Mkumbo, sekretarz w tanzańskim Ministerstwie Wody.

Najnowsze

To Top