Polityka

PiS z większością w Sejmiku, Starzycki wicemarszałkiem!

Olbrzymie niespodzianki przyniosła pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło większość w sejmiku, która pozwala na samodzielne sprawowanie władzy. Wicemarszałkiem województwa śląskiego został jaworznicki poseł PiS – Dariusz Starzycki.

 

Przed dwoma tygodniami rozmawialiśmy z jaworznickim posłem PiS Dariuszem Starzyckim, który skomentował wyniki wyborów samorządowych. Przypomnijmy, że w wyborach do samorządu województwa PiS uzyskało 22 mandaty, Koalicja Obywatelska – 20, SLD – 2, a PSL – 1 mandat.

– Samodzielną, sejmikową większością dysponujemy w sześciu województwach. Jednak rozmowy koalicyjne wciąż trwają. Nie wykluczamy żadnych sojuszy, a każdy kolejny sejmik, gdzie dojdzie do koalicji będzie sukcesem – mówił wtedy poseł Starzycki. Podkreślał również, że sytuacja jest dynamiczna i w województwie śląskim wszystko może rozstrzygnąć się dopiero wraz z pierwszą sesją sejmiku.

Rzeczywiście przebieg wydarzeń obfitował w nieoczekiwane zwroty akcji jak w thrillerze. Jeszcze we wtorek – w przeddzień sesji inauguracyjnej – dotychczasowy marszałek Wojciech Saługa (PO) informował z uśmiechem, że województwem będzie nadal rządzić koalicja PO – PSL – SLD, której przedstawiciele doszli do porozumienia i podpisali stosowną umowę. Koalicja dysponować miała większością 23 głosów w 45-osobowym składzie sejmiku.

Plan wywrócił się jednak całkowicie w środowy poranek. Na godzinę przed rozpoczęciem sesji pojawiła się sensacyjna informacja, że radny Wojciech Kałuża, wybrany z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu rybnickim, zmienił barwy klubowe. Przeszedł z Nowoczesnej do Prawa i Sprawiedliwości. – Moją partią jest Śląsk. Wyborcy oczekują ode mnie skuteczności, stąd moja decyzja o wsparciu dobrego programu, dobrych rozwiązań dla Śląska – skomentował swoją decyzję Kałuża.

Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego

Tym samym podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się w środę (21 listopada), okazało się, że to Prawo i Sprawiedliwość dysponuje większością 23 głosów w samorządzie. PiS może więc sprawować władzę w województwie samodzielnie.

Dla radnych Koalicji Obywatelskiej był to całkowity szok. Z koalicyjnych ław sejmiku padły okrzyki: „Zdrada!”, „Hańba!”. Misterny plan utrzymania władzy legł w gruzach. Z drugiej strony sali rozbrzmiewały oklaski. Prawica po 17 latach uzyskała szansę zarządzania Województwem Śląskim, które tradycyjnie uważane było za jeden z bastionów Platformy Obywatelskiej.

Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego wybrano Jana Kawuloka, radny PiS. Nowym Marszałkiem Województwa został Jakub Chełstowski – wybrany do sejmiku z list PiS w okręgu tyskim.

Funkcja Wicemarszałka Województwa Ślaskiego przypadła zaś Dariuszowi Starzyckiemu – jaworznickiemu posłowi PiS. Drugim wicemarszałkiem wybrany został Wojciech Kałuża. Do zarządu województwa weszli również: Izabela Domagała i Michał Woś.

Najnowsze

To Top