Zdrowie

Od grudnia tylko elektroniczne L4

Od pierwszego grudnia elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli e-ZLA zastąpi całkowicie dotychczasowe papierowe druki L-4. Dla części lekarzy to prawdziwa rewolucja cyfrowa, jaworznickie przychodnie zdają się jednak być w pełni przygotowane na zmiany.

W Polsce elektroniczne zwolnienia lekarze mogą wystawiać już od 2016 roku, ale sam system dość opornie wchodził w życie. Wiele placówek w kraju wolało stosować tradycyjne papierowe rozwiązania. Dopiero wyznaczenie definitywnej daty przejścia do pełnej cyfryzacji zdecydowanie przyspieszyło cały proces.

Elektroniczna wygoda

ZUS przekonuje, że nowe rozwiązanie jest korzystne zarówno dla lekarzy jak i samych pacjentów. – Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz lub asystent medyczny uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Lekarz ma możliwość podglądu zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS – opisuje całą procedurę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienia w nowej formie są także wygodne dla pracodawców i pracowników. Pracownik nie musi już pamiętać o dostarczeniu zwolnienia do pracodawcy. Dodatkowo może obejrzeć także e-ZLA wystawione przez lekarza, na swoim profilu na PUE ZUS.

Jaworzno gotowe na zmianę

W jaworznickich przychodniach e-ZLA nie wywoła wielkiej rewolucji, większość placówek bowiem już od jakiegoś czasu testuje wystawianie elektronicznych zwolnień. – Wystawiamy e-ZLA już od ponad sześciu miesięcy, jako jedni z pierwszych – opowiada Monika Maciejowska, kierownik szczakowskiej przychodni Pro-Familia-Med. – Jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania – dodaje. Podobne opinie panują w Zespole Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, gdzie nowy system sprawdza się w praktyce. – Zespół Lecznictwa Otwartego wystawia w tej chwili zwolnienia lekarskie zarówno „tradycyjne” jak i elektroniczne. E-zwolnienia zostały wdrożone w ZLO na przełomie 2017/2018 r. Wszystkie gabinety są wyposażone komputery, które mają podłączoną aplikację do wystawiania e-zwolnień – informuje ZLO Jaworzno.

Po stronie przychodni wszystko wydaje się być w pełni gotowe. Gabinety zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt a lekarze przeszkoleni. Wszędzie jednak pojawiają się wątpliwości co do samego systemu komputerowego, który nie zawsze pracuje stabilnie. – Bywały problemy kiedy to nie działała platforma PUE, chociaż zdarzyło się to może dwa razy – przyznaje Monika Maciejowska. Sporo uwag co do samego systemu mają także w Zespole Lecznictwa Otwartego. – Co do obaw związanych z systemem, obserwujemy, że platforma usług elektronicznych ZUS działa wolno, systemowi zdarza się też „zawiesić”, co powoduje konieczność tradycyjnego wypisywania druków L4 – komentuje ZLO. – Lekarz po wypełnieniu i wysłaniu elektronicznego druku nie otrzymuje niestety potwierdzenia zwrotnego z portalu, że druk został dostarczony, co byłoby bardzo przydatną funkcjonalnością. Nie wszyscy pracodawcy mają też założony już profil na platformie usług elektronicznych ZUS i wówczas lekarz musi wydrukować pracownikowi druk L4, a pracownik musi go dostarczyć do pracodawcy w formie papierowej – dodają przedstawiciele ZLO. I to także może być też ważna informacja dla wszystkich pracodawców w Jaworznie. Warto zarejestrować swoją firmę w systemie. Sama procedura nie jest skomplikowana a może ułatwić wszystkim życie.

Biała sobota w ZUS-ie

Przejście na nowy system powinno odbyć się raczej bezboleśnie, ale na wszelki wypadek Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się by dodatkowo wesprzeć lekarzy i pacjentów. W najbliższy weekend dłużej czynne będą punkty obsługi ZUS a także Centrum Obsługi Telefonicznej. W piątek 30 listopada sale obsługi klientów mają być czynne do 18:00. Na 1 grudnia zaplanowano „Białą sobotę”. Tego dnia lekarze od 09:00 do 13:00 będą mogli korzystać z konsultacji w sprawie e-ZLA a także – jeżeli jeszcze tego nie zrobili – zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i zdobyć certyfikat niezbędny do elektronicznego podpisywania e-ZLA. Przez cały weekend infolinia ZUS będzie czynna od 8.00 do 21.00 a od poniedziałku 3 grudnia od 06:00 do 22:00.

Najnowsze

To Top