Biznes - inwestycje

O dotacjach w Bibliotece

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się wziąć sprawy zawodowe w swoje ręce i otworzyć własną działalność gospodarczą. Początkujący przedsiębiorcy muszą liczyć się często z dużymi kosztami w pierwszych miesiącach działania firmy. O tym skąd pozyskać środki na dobry początek można było dowiedzieć się w miniony piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Jaworzna oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Jaworznie zorganizowały dla wszystkich myślących o założeniu własnej firmy spotkanie informacyjne, które cieszyło się całkiem sporym zainteresowaniem. Pani Magdalena Głowacka-Ostrowska szczegółowo omówiła założenia funduszy europejskich na lata 2014 – 2020. Następnie przedstawiono możliwości uzyskania dofinansowania w nowej perspektywie finansowej. Najwięcej uwagi poświęcone zostało Działaniu 7.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 – 2020, które przewiduje dofinansowania dla kilku grup osób starających się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Duże zainteresowanie wzbudziła też możliwość uzyskania nisko oprocentowanych pożyczek przeznaczonych właśnie na otwarcie działalności.

Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie opowiedzieli o tym jak można zyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy. Bardzo szczegółowo została przedstawiona cała procedura składania wniosku i tego co podlega ocenie. Urzędnicy cierpliwie i dogłębnie odpowiadali na wszelkie pytania ze strony uczestników i wyjaśniali zawiłości przepisów regulujących kwestie dotacji.

Na zakończenie pani Krystyna Kotulska z Wydziału Współpracy Społecznej i Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jaworznie opowiadała o bardzo ciekawym projekcie realizowanym naszym mieście pod nazwą „Dofinansowanie usług rozwojowych dla MŚP z terenów rewitalizowanych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego”. W ramach tego programu pracownicy małych i średnich firm z terenu Jaworzna mogą uzyskać dofinansowanie do tzw. usług rozwojowych. Pod tą nazwą kryją się wszelkiego rodzaju usługi takie jak: szkolenia, studia podyplomowe, mentoring i coaching, doradztwo, e-learning, które służą podnoszeniu kwalifikacji przez pracowników. Warto wspomnieć, że cały projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.2.1. „Wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa – ZIT” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej psf.gapr.pl

Kwestia dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej a także darmowych szkoleń dla pracowników jest bardzo szeroka a w zawiłościach przepisów łatwo można się pogubić. Na szczęście pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Katowicach zawsze chętnie udzielają informacji i pomagają w znalezieniu odpowiednich rozwiązań dopasowanych indywidualnie dla każdego. Punkt mieści się w Katowicach na ul. Dąbrowskiego 23, z jego pracownikami można się też kontaktować drogą mailową (punktinformacyjny@slaskie.pl) lub telefoniczną: 32 77 40 172, 32 77 40 193, 32 77 40 194.

Piątkowe spotkanie odbywało się w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.

Najnowsze

To Top