Kultura i rozrywka

Ozdoby choinki nawiązują do filozofii ks. Józefa Tischnera

Choinka na jaworznickim Rynku została w tym roku ponownie udekorowana przez członków Wspólnoty „Betlejem”. Motywem przewodnim ozdób jest Dom. Jego siedem symbolicznych rodzajów w duchu myśli ks. Józefa Tischnera. Symboliczna wymowa ozdób wykonanych przez mieszkańców „Betlejem” jest tym bardziej dojmująca, że Wspólnota skupia osoby dotknięte doświadczeniem bezdomności.

Ozdoby zostały wykonane z drewna z dodatkami ceramicznych elementów. Na jaworznickiej choince wisi siedem rodzajów domów, które nawiązują do nauki ks. Józefa Tischnera.

„Dwóch rzeczy potrzeba, aby mógł powstać dom: spotkania człowieka z człowiekiem i wierności. Dom to miejsce wiernego obcowania ludzi – mężczyzny i kobiety, dzieci, rodziny. (…) Spotkanie to największe wydarzenie w życiu człowieka. Kto spotyka, ten czuje: jestem dla ciebie. I słyszy, że ten kogo spotkał, mówi podobnie. W spotkaniu dwie osoby są „dla siebie”. Ale nie można być „dla siebie” jedynie przez chwilę. „Dla siebie” jest się na zawsze – na dobre i na złe”. Spotkanie dotyka głęboko ludzkiej wolności. Przeinacza ją. Wolność przestaje być swawolą, a staje się wiernością. I z tej wolności wyrasta dom. I to nie tylko dom ludzki, także Boży dom” – pisał ks. Józef Tischner w „Krótkim przewodniku po życiu”.

Na jaworznickim świątecznym drzewku znajdziemy Dom z drzewem – symbol wzrostu i owocowania; Dom z drzwiami – patronuje mu duch otwartości; Dom z widokiem – jako symbol przebaczenia; Dom z ptakiem – charakterystyczny dla ducha misyjnego; Dom z zegarem – w którym dominuje duch czasu i wieczności wskazujący na wierność; Dom z sercem – miejsce gdzie zło jest dobrem zwyciężane, symbol zwycięskiej miłości oraz Dom z kwiatem – któremu patronuje duch wzajemności i ofiarowania.

Wszystkie rodzaje domów opisał w swej głębokiej, ale jednocześnie bardzo przystępnej i praktycznej, filozofii ks. Józef Tischner.

Zachęcamy Państwa, zwłaszcza w okresie świątecznym, do bliższego zapoznania się z symboliką Domów zdobiących jaworznicką choinkę, poczytania choćby urywków myśli ks. Tischnera. I zastanowienia się jaki duch patronuje waszemu domowi.

Najnowsze

To Top