Polecamy

W najbliższy weekend kibicuję świniom… dzikim świniom – felieton Toszy

Otóż szanowny Rząd Rzeczypospolitej zaordynował leczenie świńskiej zarazy ołowiem. Dziesiątki tysięcy myśliwych ruszy w las, żeby wybić dziki. Na zdrowy, chłopski rozum ma to sens – dziki chorują na takiego samego wirusa, który zabija również karkówkę, podwawelską, boczek, śląską i schabowego. Jak bez nich żyć? Nie da się. Więc po chłopsku myśląc – wybijając nosicieli ocalimy wieprzowinę. Jest tylko jeden drobny problem – na chłopski rozum nie wynaleziono ani elektryczności, ani silnika parowego, ani nawet pralki, która jest najbardziej przełomowym wynalazkiem ludzkości.

Między 20 a 45 milionów przedstawicieli gatunku homo, rasy żółtej umarło z głodu w latach 50. w Chinach. Przez wróble. Tamtejszy po-chłopsku-myślący wódz wydumał, że wróble wyżerają ziarno z pól. Więc, jakby wytłuc wróble, to się zwiększą plony. Ge-nia-lne w swej prostocie! Tak po chłopsku. Z ignorancją nie liźniętą nawet odrobiną refleksji. Matka Ziemia nie toleruje czegoś takiego – wybite wróble nie zakąsiły larwami szarańczy i stało się. 20 do 45 milionów zagłodzonych ludzi.

Inny mądrala wymyślił, że kilka rzek spływających do Morza Aralskiego na zdrowy chłopski rozum marnuje swój potencjał nawadniania pól bawełny. Ten błąd natury koniecznie trzeba naprawić. Rdzewiejące kutry rybackie na środku pustyni są dziś zaskakującą atrakcją turystyczną.

Aktualnie inny idiota wpadł na pomysł, że ludzkość o niczym innym nie marzy, żeby zajadać się olejem palmowym. Wkrótce na Borneo nie będzie już lasów. I skończy się tak jak w Anatolii jakieś dwa tysiąclecia temu, gdzie też wycięto bez litości wszystkie lasy – archeolodzy będą szukać ruin borneańskiej Troi kilkanaście kilometrów od morza. Lasy trzymały w kupie urodzajną ziemię. Kiedy ich zabrakło – ziemia spłynęła razem z deszczami odsłaniając surową skałę. Wkrótce potem nawet deszczy zabrakło, bo woda nie miała się w czym akumulować, zakłócony został proces jej obiegu.

Ten zdrowy chłopski rozum to najzwyczajniejsza chciwość. To z jej powodu amerykańskie prerie stały się gigantycznymi monokulturowymi uprawami. Kiedy już wypleniono wszystkie chwasty z błogosławioną pomocą herbicydów, wysuszona w palącym słońcu gleba rozpoczęła wędrówkę wraz z wiatrem do wybrzeża Atlantyku. Dustery – czyli burze pyłowe, spustoszyły sto milionów hektarów żyznych gruntów. Przy okazji dusząc tysiące tych, co na chłopski rozum.

W przyrodzie nie ma czegoś takiego jak chwast lub szkodnik. Każdy żywy organizm ma jakieś znaczenie i odgrywa jakąś rolę. Jest czyimś pokarmem chociażby. Podobno na szczycie tej piramidy jest gatunek homo sapiens. Choć w to sapiens coraz częściej powątpiewam. Wszystko przez tych, co na zdrowy chłopski rozum.

Wracając do dzików… Jakiś czas temu przeczytałem po ćwierć wieku swoją pracę magisterską o planowaniu przestrzennym Jaworzna. Z rozbawieniem dotarłem do akapitu opisującego stan środowiska i to, że na początku lat 90. w Jaworznie żyło kilka dzików. Tak było. Na zdrowy chłopski rozum musiało nam się środowisko bardzo poprawić, skoro mamy ich dziś kilkaset. Niestety to nie dlatego…

Aspergillus, Penicillium i Fusarium to grzyby. Produkują one mikotoksyny, a wśród nich naturalny estrogen zearalenon – ważny dziczy hormon płciowy. Samicom przyspiesza rozrodczość, na samce działa jak viagra. Co istotne – grzyby te nie występują w świecie dzików naturalnie. Dziki żyją w Eurazji, nie żyją w Ameryce skąd wywodzi się kukurydza, na której to właśnie żyją grzyby od dziczej viagry. Myśliwi dokarmiają dziki kolbami kukurydzy, a potem dostają od gmin i państwa pieniądze na odstrzał ich nadmiaru…

Teraz proszę połączyć kropki. Prawda, że ciekawy obraz powstał?

Zabawa z dzikami trwałaby, gdyby we wszystko nie wplątał się wirus ASF. Natura ma w naturalny sposób poukładane wszystko tak, że utrzymuje równowagę. Każda nisza środowiskowa wypełniona jest przez dany gatunek w granicach, jakich jest jego ewolucyjnie ukształtowana zdolność do wyżywienia przedstawicieli tego gatunku. Kiedy jest go za dużo – czyli następuje plaga – następuje samoregulacja. Przyroda postanowiła wyregulować nadmiar dzików wirusem (dawniej robiłyby to wilki, ale wytłukliśmy). I pewnie poradziłaby sobie znakomicie (bo ludzie nie chorują na tego wirusa), gdyby nie chorowała… szynka, boczek, kiełbasa poznańska, konserwa turystyczna i gulasz angielski. No i mamy problem – bo dzików jest ćwierć miliona, a wieprzowiny dwadzieścia. Milionów. Plus wyborcy.

Więc domorosłe mao-tse-tungi zaordynowały, żeby dziki wytłuc. Jak wróble w Chinach. W ten weekend będę kibicował dzikom. I przyjmę każdy zakład, że obstawiam bardziej inteligentną drużynę. I one nie dadzą się całkowicie wytłuc, tak jakby ci od chłopskiego – niczym nie zmąconego myślą – rozumu chcieli. Nieudacznikom nic się nie udaje nawet przez przypadek.

Za to niedługo odczujemy do czego służą dziki w lesie. Może nie będzie to tak widowiskowe jak zagłodzenie 20 do 45 milionów Chińczyków, ale…

Wkrótce lepiej do lasu nie wchodzić. Bo borelioza. Zapytacie, co ma dzik wspólnego z tą bakterią? Wyjaśniam. Bakterie boreliozy żyją nie w kleszczach, ale w myszach i nornicach. W przyszłym roku będziemy mieć naturalny wysyp żołędzi. Zwykle najadają się nimi dziki. Kiedy ich zabraknie, pożywienia w bród znajdą myszy. Czeka nas plaga. Więc jedzenia w bród będą miały kleszcze. No to łapną bakterię od gryzoni i potem zarażą homo, podobno sapiens.

Tylko zdrowy chłopski rozum tych zależności nie ogarnie. Będzie wierzył w chemtrailsy i płaską ziemię. Ale to już inna historia.

Tomasz Tosza

Najnowsze

To Top