Kultura i rozrywka

Muzyka polska w interpretacji Archetti

Podobno finisz jest najważniejszą częścią każdej rozgrywki. Z całą pewnością Archetti w pięknym stylu skończyło kalendarzowy rok. Niesamowite, pełne niezapomnianych wrażeń koncerty grudniowe w siedzibie w Jaworznie oraz w NOSPR w Katowicach były wspaniałym ukoronowaniem 2018 roku.

– Chcielibyśmy z całego serca podziękować Państwu za wsparcie, obecność, a przede wszystkim gotowość do słuchania i „uczenia się” muzyki – często niełatwej i wymagającej nie lada skupienia i otwartości. Obiecujemy, że w nowym roku nie zwolnimy tempa! Dlatego już teraz zapraszamy na nasz pierwszy w 2019 roku koncert, którego nie możemy się doczekać – mówią muzycy z Archetti.

27 stycznia 2019 roku o godz. 17:00 w siedzibie zespołu w Jaworznie – Jeleniu, Archetti zaprezentuje program oparty – nie może być inaczej – na muzyce polskiej. – Wytrwale chcemy pokazywać jej piękno i niezwykłość oraz udowadniać, że nasi polscy kompozytorzy często niesłusznie są traktowani trochę po macoszemu. W tym sezonie szczególny nacisk kładziemy na promowanie muzyki naszych rodzimych twórców, a możemy to robić pod patronatem PWM w ramach programu Tutti.pl – opowiadają.

W programie znajdą się miedzy innymi miniatury autorstwa wielkiej damy (przez kolegów po fachu nazywanej pieszczotliwie „Babą”!) polskiej kompozycji i wiolinistyki – Grażyny Bacewicz. Patronka jaworznickiej szkoły muzycznej ma w swoim dorobku miedzy innymi szereg skrzypcowych miniatur, które Archetti wykona w wersji orkiestrowej. – Przełożenie na język zespołu tak indywidualnie kształtowanych przez solistę utworów jak „Oberek”, czy „Kaprys polski” jest nie lada wyzwaniem, jesteśmy jednak przekonani, że dobra muzyka broni się sama – przekonuje zespół.

Do współpracy przy koncercie Archetti zaprosiło solistów młodego pokolenia. Tym razem będzie to duet wspaniałych harfistów. Prywatnie rodzeństwo, na scenie tandem pełen twórczej energii i wrażliwości. Anna Scheller oraz Wojciech Trefon wykonają z towarzyszeniem Archetti „Concertino na dwie harfy i orkiestrę smyczkową” autorstwa Macieja Małeckiego. Zarówno Anna, jak i Wojciech są laureatami szeregu konkursów solowych i kameralnych w kraju, jak i za granicą. Anna Scheller to obecnie doktorantka na katowickiej uczelni muzycznej, a jej grę mieliście już Państwo okazję kilkukrotnie usłyszeć podczas naszych wspólnych koncertów.

Za pulpitem dyrygenckim tym razem pojawi się profesor dyrygentury, mający w swoim pedagogicznym dorobku miedzy innymi takich absolwentów jak Maciej Tomasiewicz – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach czy Szymon Bywalec – specjalista w dziedzinie muzyki współczesnej, laureat między innymi Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Jak widać wrażeń nie zabraknie, co gwarantuje niecodzienny repertuar, a przede wszystkim wspaniali goście. – Mamy nadzieję, ze zaszczycą nas Państwo swoją obecnością i tłumnie zjawią się 27 stycznia w naszej siedzibie – zapraszają muzycy. Bilety w cenie 25zł do nabycia w siedzibie Orkiestry, a także na stronie www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet” oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu

Najnowsze

To Top