Z miasta

Rekord w cieniu tragedii

W niedzielę w całym kraju odbywał się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Jaworznie po raz kolejny pobito rekord w ilości zebranych środków, ale cały finał przyćmiła tragedia do jakiej doszło w Gdańsku.

Zabójstwo prezydenta gdańska Pawła Adamowicza niestety sprawiło, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał wyjątkowo gorzki smak. Co prawda w skali miasta i kraju padły kolejne świetne rekordy, ale wobec tak dramatycznych zdarzeń trudno cieszyć się w pełni z sukcesu Fundacji. Sam Jurek Owsiak przybity całą sytuacją zdecydował się zrezygnować z funkcji prezesa WOŚP, ale sama organizacja nadal zamierza grać „do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

27. finał WOŚP w obiektywie

Święto w Jaworznie

W Jaworznie finał WOŚP nie budził kontrowersji i po raz kolejny całe miasto wspólnie świętowało. Jaworznianie okazali się bardzo hojni i dorzucili sporo do puli, która w tym roku przeznaczona jest na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Jak informował jaworznicki sztab WOŚP w sumie w puszkach wolontariuszy znalazło się 112 999,84 zł, czyli o ponad cztery tysiące więcej niż w 2018 roku. Najbardziej efektywnym wolontariuszem okazał się uczeń Szkoły Podstawowej nr 19 Szymon Cichoń, który zebrał w sumie rekordowe 6305,85 zł. Także z licytacji przedmiotów wystawionych przez jaworznicki sztab udało się uzyskać większą kwotę niż przed rokiem, bo ponad 30 000 zł. Jak zwykle prawdziwą wisienką na torcie była licytacja ronda przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Grunwaldzkiej. Kilka firm ostrzyło obie zęby na wygraną a ostatnie sekundy oznaczały szalone podbijanie ceny. Ostatecznie za rondo zapłacono 21 611 zł, co jest trzecim wynikiem w historii. Co ciekawe po raz kolejny psikusa wszystkim sprawił Jakub Bochenek z firmy Tuban, który po raz piąty z rzędu wykosił wszystkich rywali i przejął rondo we władanie. Jak wstępnie zapowiedział, w tym roku zmieni jego nazwę i pewnie wkrótce przekonamy się jak będzie ona brzmiała.

W mieście Orkiestra grała już od soboty a główne atrakcje, podobnie jak w poprzednich latach skupiały się wokół Galeny. Nie zabrakło koncertów – gwiazdą soboty był zespół Etna a w niedzielę na scenie prezentował się Krzyk. Atrakcji było sporo – swoje pokazy dali strażacy i kickbokserzy z klubu Fighting Jaworzno a tresurę psów zaprezentowały Szachty Libiąskie. Stowarzyszenie „W kręgu formy” wycisnęło siódme poty z uczestników podczas specjalnego treningu crossfit. Zmęczyć można się też było w kompleksie Via Sport na Osiedlu Stałym, gdzie trwał maraton fitness. Jaworznickie morsy świętowały w swoim stylu w lodowatej wodzie na Sosinie. Z kolei w Alibi pod okiem Bogdana Wołkowskiego rozegrano tradycyjny już turniej bilardowy, w którym udział wzięło niemal pięćdziesięciu uczestników. Wieczorem w Teatrze Sztuk koncertował blunt razor, który zaprezentował prawie godzinny set zakończony bisem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że był to drugi koncert zagrany przez artystów w ubiegły weekend, bowiem w sobotę wystąpili oni w Krynicy Zdrój, jako support Macieja Maleńczuka, kończącym tygodniowe warsztaty, będące kolejnym etapem konkursu do którego zespół zakwalifikował się dzięki głosom internautów. Muzycznie było także w Jazz Clubie Muzeum, gdzie publika bawiła się przy mocnych brzmieniach zespołów Warhlack, ExMetal oraz The Tree.

Podczas finału przypomniały o sobie liczne stowarzyszenia i fundacje. W Galenie można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów pokazała, że jaworznianie potrafią się jednoczyć i w zdecydowanej większości zapominać na ten jeden dzień o dzielących nas różnicach. Wspólna zabawa i zbiórka na szlachetny cel potrafi łączyć i dlatego Orkiestra grać będzie do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Wielkie brawa oczywiście należą się wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu WOŚP. Jaworznicki sztab już po raz 26 przygotował świetną zabawę i sprawił, że cała zbiórka przebiegała sprawnie. Bez zaangażowania członków sztabu nie udałoby się zorganizować finału. Wielkie podziękowania należą się oczywiście wolontariuszom, którzy mimo kiepskiej pogody dzielnie zbierali datki. Nie można zapominać też o wszystkich ofiarodawcach, instytucjach, firmach, stowarzyszeniach, które aktywnie włączyły się w organizację finału.

blunt razor zagrał dla WOŚP – Fotogaleria

 

27. finał WOŚP w Jaworznie w liczbach

  • 143 198,90 zł – taką kwotę w sumie uzbierano w Jaworznie

  • 112 999,84 zł – tyle znalazło się w puszkach wolontariuszy

  • 6305,85 zł – rekordowa puszka

  • 30 204,06 zł – łączna kwota z wszystkich jaworznickich licytacji

  • 21 611 zł – tyle zapłacił Jakub Bochenek za możliwość nadania nowej nazwy rondu

Aukcje, z których uzyskano ponad 400 zł:

  • Rondo w Jaworznie – nadanie nazwy na rok – 21 611 zł

  • Wycieczka do Sejmu RP z posłem Pawłem Bańkowskim – 911

  • Voucher na kurs prawa jazy kat. B od OSK Joanna – 810 zł

  • Głośniki Creative A550 5.1 od Art-Com-u – 437 zł

  • Szkolenie bezpiecznej jazdy na płycie poślizgowej Cargo – 426 zł

Dotychczasowi zwycięzcy licytacji ronda:

2010 – Południowy Koncern Energetyczny S.A.; nazwa: „rondo Górników i Energetyków”; cena: 61 200 złotych

2011 – Meblomag; nazwa: „Rondo Magików”; cena: 10 100 złotych

2012 – ART-COM Joanna Macek-Czuszek; nazwa: „Rondo Internautów”; cena: 10 300 złotych

2013 – SKOK Jaworzno; nazwa „Rondo smoków”; cena: 12 100 złotych

2014 – ART-COM Joanna Macek-Czuszek; nazwa: „Rondo Jeffa Hannemana”; cena: 15 800 złotych

2015 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Baniek Mydlanych”; cena: 13 433 złotych

2016 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Baniek Mydlanych”; cena: 20 100 złotych

2017 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Bańki Mydlanej”; cena: 22 200 złotych

2018 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: „Rondo Bańki Mydlanej” ; cena: 12 522 złote

2019 – Tuban Bańki Jakub Bochenek; nazwa: ??? ; cena: 21 611 złotych

Najnowsze

To Top