Sport i rekreacja

Piłkarze wracają na boiska

Długa zimowa przerwa w piłkarskich rozgrywkach trwa w najlepsze, a piłkarze z Jaworzna o ligowe punkty powalczą dopiero w marcu. To jednak nie oznacza, że mogą pozwolić sobie na jakiś większy wypoczynek. Powoli ruszają już przygotowania do piłkarskiej wiosny.

Zimą w jaworznickich klubach zwykle dzieje się sporo, długa przerwa sprzyja bowiem budowaniu drużyny i rozgrywaniu szeregu meczy kontrolnych. W tym roku nasze lokalne drużyny nareszcie będą mogły przygotowywać się z niezłych warunkach i rozgrywać sparingi w mieście. Dzięki otwartemu latem boisku ze sztuczną nawierzchnią przy Stadionie Miejskim zimowe przygotowania będą znacznie łatwiejsze.

Drwale się zbroją

Szczakowianka po bardzo udanej rundzie jesiennej, może z dużym spokojem przygotowywać się do ligowej wiosny. Biało-Czerwoni po raz pierwszy w nowym roku spotkali się w piątek 25 stycznia, ale to nie znaczy, że wcześniej próżnowali. Zawodnicy od kilku dni trenują bowiem indywidualnie i powoli budują formę. Na pierwszych zajęciach pojawiło się aż 20 piłkarzy. Wszystko wskazuje na to, że wiosną drużyna może być jeszcze silniejsza niż dotychczas. Wbrew obawom kibiców, zdecydowana większość czołowych piłkarzy zdecydowała się zostać w zespole i kontynuować dobrą pracę. Na dodatek szykuje się też kilka wzmocnień. Zespół najpewniej wzmocni co najmniej trzech graczy ogranych w wyższych ligach. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia odnośnie pierwszych transferów i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kadra Szczakowianki przynajmniej na papierze może wyglądać imponująco.

Zimą jaworznianie będą chętnie korzystali ze sztucznego boiska przy Krakowskiej, gdzie zamierzają trenować a także rozegrać komplet sparingów. Pierwszy mecz kontrolny zaplanowano na 2 lutego, kiedy to Szczakowianka zmierzy się z III-ligową Sołą Oświęcim. Poza tym wśród sparingpartnerów Biało-Czerwonych znalazły się m.in. IV-ligowe ekipy LKS-u Goczałkowice czy Unii Oświęcim a także lokalny rywal – Ciężkowianka. Pierwszy mecz ligowy Szczakowianka rozegra 16 marca, kiedy zmierzy się z Odrą Miasteczko Śląskie.

Plan sparingów Szczakowianki*:

02.02 godz. 13:00: Soła Oświęcim (III liga grupa IV)

09.02 godz. 13:00: Iskra Pszczyna (liga okręgowa Katowice I)

13.02 godz. 19:00: Ciężkowianka Jaworzno (A klasa Chrzanów)

16.02 godz. 13:00: LKS Goczałkowice (Haiz IV liga)

23.02 godz. 13:00: Sparta Katowice (liga okręgowa Katowice I)

02.03 godz. 13:00: Unia Oświęcim (IV liga małopolska)

09.03 godz. 13:00: Fablok Chrzanów (A klasa Chrzanów)

W poszukiwaniu formy

Victoria 1918 jako pierwsza z wszystkich drużyn z Jaworzna wróciła do treningów i rozpoczęła przygotowania do ligowej wiosny. Dla Biało-Zielonych zima może okazać się czasem przebudowy zespołu. Po granej w kratkę jesieni, jaworznianie na pewno będą chcieli poszukać nowych rozwiązań. Na zajęciach pojawiają się zresztą nowi zawodnicy, którzy potencjalnie mogliby wzmocnić i uzupełnić skład. Na razie za wcześnie by mówić jednak o konkretnych personaliach. Podopieczni trenera Kijewskiego mają już za sobą pierwsze mecze kontrolne. W piątek 18 stycznia na sztucznej murawie Stadionu Ludowego w Sosnowcu mierzyli się z grającą w katowickiej okręgówce drużyną AKS-u Niwka. Górą zdecydowanie okazała się ekipa z Sosnowca, która wygrała 3:0. W sobotę 26 stycznia Biało-Zieloni przy Krakowskiej podejmowali MKS Lędziny. Tym razem w trudnych warunkach jaworznianie spisali się nieźle i pokonali rywala 5:4. Na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Mariusz Suwaj a poza nim do siatki trafiali Łukasz Gembala, Jakub Lipiec oraz zawodnik testowany. Rundę wiosenną Victoria wstępnie ma rozpocząć 16 marca od domowego starcia z LKS-em Żarki.

Plan sparingów Victorii 1918*:

18.01: AKS Niwka Sosnowiec (liga okręgowa – Katowice IV) 0:3

26.01: MKS Lędziny (liga okręgowa – Katowice I) 5:4

02.02: Pogoń Imielin (liga okręgowa – Katowice I)

09.02: Błyskawica Myślachowice (A klasa Chrzanów)

16.02 – Świt Krzeszowice (liga okręgowa Kraków II)

23.02 – Niwy Brudzowice (Patrick A klasa)

02.03 – Tęcza Błędów (liga okręgowa Katowice IV)

09.03 – Górnik Wojkowice (liga okręgowa Katowice IV)

W stronę okręgówki?

Ciężkowianka po świetnej rundzie jesiennej szykuje się do walki o podium w chrzanowskiej A klasie a może nawet o awans. Chociaż o to drugie może być trudno, władze Związku bowiem przymierzają się do wycofania z ustalonego z klubami porozumienia i zapewnienia awansu do okręgówki dwóm drużynom. Kto wie czy na wiosnę znów nie powtórzy się bojkot MKS-u Libiąż a o wynikach decydować będzie nie sportowa postawa a decyzje podejmowane przy zielonym stoliku. Niezależnie jednak od decyzji władz Związku, Ciężkowianka zamierza po prostu jak najlepiej przygotować się do ligowych meczy.

Ciężkowicki Walec do treningów wrócił we wtorek 22 stycznia. Ciężkowiczanie zimą trenować będą na sztucznej murawie przy Krakowskiej, a także na własnych obiektach i przy Szkole Podstawowej nr 13. Na razie za wcześnie by mówić o konkretnych wzmocnieniach, zespół nie powinien jednak kadrowo prezentować się słabiej niż jesienią. Trener Tomasiewicz przygotował dla swoich podopiecznych serię gier kontrolnych z wymagającymi rywalami i to powinno być świetne przetarcie przed walką o punkty w lidze. Ciężkowianka zimą zmierzy się m.in. ze Szczakowianką czy solidnymi ekipami z okręgówki – Arką Babice i KS-em Chełmek. Ligową wiosnę piłkarze z Ciężkowiac najprawdopodobniej rozpoczną 23 marca od wyjazdowego starcia z Promykiem Bolęcin.

Plan sparingów Ciężkowianki*:

13.02: Szczakowianka Jaworzno (liga okręgowa Katowice IV)

16.02: LKS Gorzów (Klasa A Oświęcim)

23.02: KS Chełmek (Liga okręgowa Wadowice)

02.03: Arka Babice (Liga okręgowa Wadowice)

09.03: Zgoda Byczyna (Patrick A klasa)

16.03: Victoria Zalas (A klasa Chrzanów) lub Świt Krzeszowice (liga okręgowa Kraków II)

Byki na rozdrożu

Najpóźniej przygotowania do rundy rozpocznie Zgoda Byczyna, grająca na co dzień w sosnowieckiej Patrick A Klasie. 10 lutego zawodnicy Żółto-Zielonych oraz kandydaci do gry spotkają na pierwszych zajęciach na sztucznej murawie Stadionu Miejskiego. Zimą byczyńskie Byki będą chciały nieco odmłodzić skład i rozpocząć budowanie zespołu już z myślą o kolejnym sezonie.

Na chwilę obecną byczynianie mają zaplanowane sześć meczy kontrolnych. Najsilniejszym sparingpartnerem powinna być grająca w IV lidze małopolskiej ekipa LKS-u Jawiszowice. Ciekawie zapowiadają się też planowane starcia z MKS-em Libiąż i Ciężkowianką. Większość meczy Zgoda rozegra na obiekcie przy Krakowskiej. Na inaugurację ligowej wiosny Żółto-Zieloni przed własną publicznością zmierzą się z KS-em Preczów.

Plan sparingów Zgody*:

16.02 godz. 19:00: Błyskawica Myślachowice (A klasa Chrzanów)

24.02 godz. 11:00: Tęcza Tenczynek (A klasa Chrzanów)

27.02: MKS Libiąż (A klasa Chrzanów)

02.03 godz. 19:00: LKS Jawiszowice (IV liga małopolska)

06.03 godz. 17:30: Świt Krzeszowice (liga okręgowa Kraków II)

09.03 godz. 16:00: Ciężkowianka Jaworzno (A klasa Chrzanów)

*Uwaga, plan sparingów może ulegać zmianom!

Najnowsze

To Top