Edukacja

Nowy ranking Perspektyw. Jaworznickie szkoły docenione

Miesięcznik Perspektywy już od ponad dwudziestu lat przygotowuje ranking najlepszych liceów i techników w kraju. W tegorocznym rankingu znalazły się także placówki z Jaworzna.

Co roku setki młodych ludzi stają przed trudnym wyborem szkoły średniej, który potem może mieć wpływ na ich całe dalsze życie. By lepiej orientować się w tym na jakim poziomie stoi dana szkoła, prowadzone są różnego rodzaju rankingi. Za ten najbardziej prestiżowy uchodzi ranking organizowany przez Miesięcznik Perspektywy. Także jaworznickie szkoły zajmują w nich niezłe miejsca i nie inaczej było i w tym roku. Najlepszą szkołą w Jaworznie okazało się Technikum Energetyczne, które uplasowało się na 111. miejscu w kraju (17 w województwie!). Po palmę pierwszeństwa wśród liceów sięgnęło II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza, które znalazło się na 451. miejscu.

– W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – informują organizatorzy plebiscytu. Oczywiście każdy ranking – również ten – można traktować z pewnym przymrużeniem oka. Dziennikarze Perspektyw starają się jednak opierać na twardych liczbach, a sam ranking tworzony jest na podstawie konkretnych danych. Głównym kryterium w klasyfikacji zarówno liceów jak i techników są wyniki matur – z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Do tego sumowane są jeszcze wyniki uzyskane przez uczniów na olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników także wynik egzaminów zawodowych

Oprócz II LO i Technikum Energetycznego bardzo wysoko zalazło się też Technikum nr 5 wchodzące w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Popularna „piątka” zajęła 195. miejsce i podobnie jak dwie najlepsze placówki z miasta zgarnęła znak jakości „Srebrnej Szkoły 2019”. Dodatkowo na liście rankingowej ze znakiem „Brązowej Szkoły 2019” znalazły się: III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego (687. miejsce) i I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki (720. miejsce) oraz Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego (434. miejsce) i Technikum nr 4 (477. miejsce).

Najnowsze

To Top