Z miasta

Fiskus rozliczy twój podatek

W tym roku system rozliczania podatku dochodowego przechodzi prawdziwą rewolucję. 15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT, a urzędy skarbowe wzięły na siebie przygotowanie zeznań podatkowych.

Rozliczanie podatków zdecydowanie nie należy do przyjemności, a coroczne wypełnianie PIT-ów to dla wielu jaworznian droga przez mękę. Chociaż same formularze nie są bardzo skomplikowane, to jednak ich wypełnienie zajmowało sporo czasu i potrafiło sprawić nieco problemów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić nową usługę – Twój e-PIT. – Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści: oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system – przekonywała profesor Teresa Czerwińska, minister finansów.

Od 1 stycznia Krajowa Administracja Skarbowa wzięła na siebie obowiązek wypełnienia rozliczeń za 2018 rok. Urzędnicy z KAS zajęli się wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych, które potem każdy podatnik może zweryfikować drogą elektroniczną. Usługa wykorzystuje dane, które posiada administracja skarbowa. Głównie są to informacje od pracodawców a także dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące m.in. ulgi na dzieci czy wyboru organizacji pożytku publicznego, na które podatnik przekazywał 1% podatku.

15 lutego Ministerstwo Finansów na stronie internetowej podatki.gov.pl udostępniło obywatelom wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe PIT-37 i PIT-38. Co prawda system na starcie zaliczył mały falstart – urzędnicy chyba bowiem nie spodziewali się aż tak dużego zainteresowania – kryzys szybko jednak opanowano. Jak donosił Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów, w szczytowych momentach notowano nawet 500 logowań na sekundę. Pierwszego dnia całość działała bardzo wolno, sporo osób zgłaszało tez problemy z logowaniem. Dopiero uruchomienie dodatkowych serwerów naprawiło sytuację i w kolejnych dniach system funkcjonował już w pełni. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni jego działania swoje Pity sprawdziło ponad pół miliona obywateli.

Obsługa systemu jest banalnie prosta i praktycznie każdy może poradzić sobie z nim samodzielnie. Aby zalogować się na stronę z deklaracjami należy wykorzystać tzw. Profil Zaufany albo podać swój przychód z ostatnich dwóch lat. Pierwsza z tym metod jest bardzo wygodna i okazała się prawdziwym hitem ostatnich dni. Od momentu uruchomienia usługi e-PIT już niemal 100 000 osób założyło swoje Profile Zaufane, które są bardzo przydatne w załatwianiu wielu spraw przez internet. Dzięki takiemu Profilowi oprócz skorzystania z e-PIT można też m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrować elektronicznie w urzędzie narodziny dziecka czy wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, a także sprawdzić liczbę punktów karnych. Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do swojego rozliczenia.– System wita nas czymś co jest zupełnie inne, niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni wypełniając zeznanie podatkowe. Celem systemu jest to, żeby wypełnienie zeznania było jak najprostsze i żebyśmy popełniali jak najmniej błędów – opowiada Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. I faktycznie cały interfejs jest bardzo przejrzysty. W łatwy sposób można podejrzeć wypełniony PIT i wprowadzić dodatkowe informacje – chociażby o tym czy rozliczamy się wspólnie czy z małżonkiem, a także na jaką organizację pożytku publicznego chcemy przekazać 1% podatku. – Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania sieci Internet, czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem – wyjaśnia Michał Kasprzak.

Samo sprawdzenie i zatwierdzenie PIT-a lub uzupełnianie go dodatkowe informacje trwa najwyżej kilka minut i jest bardzo intuicyjne. Trzeba przyznać, że całość działa zaskakująco sprawnie i nawet mimo początkowych problemów Twój e-PIT wydaje się być jedną z najlepiej wprowadzonych usług elektronicznych w ostatnich latach.

Trzeba odnotować, że podatnik obecnie nie musi nawet sprawdzać swojego PIT-a. Jeżeli do 30 kwietnia nie wykona żadnej akcji, wtedy razem z upływem terminu do składania zeznań rocznych, to zeznanie przygotowane przez KAS automatycznie zostanie zaakceptowane. Warto jeszcze dodać, że korzystanie z platformy ma jeszcze jeden plus. – Podatnicy którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy – zapowiedziała minister Czerwińska.

Obecnie z usługi Twój e-PIT korzystać mogą osoby rozliczające się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38, ale w przyszłym roku Ministerstwo Finansów zapowiada rozszerzenie usługi także na formularze PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Z platformy Twój e-PIT można skorzystać do 30 kwietnia.

Polecamy: Zostaw 1% podatku w Jaworznie!

 

Najnowsze

To Top