Edukacja

Lekcje na smartfonach w ZSP nr 3

Smartfony od lat spędzają sen z powiek nauczycielom. Niestety, te cuda techniki zazwyczaj są największą przeszkodą w prowadzeniu zajęć. Uczniowie, zamiast słuchać tego, co dzieje się na lekcji, wpatrują się w ekrany, ukradkiem zerkają do plecaków, żeby sprawdzić, co nowego w sieci, wpływa to na wynoszoną przez nich wiedzę.

Koncentracja na zajęciach jest coraz mniejsza a i to ma przełożenie na poziom umiejętności naszej młodzieży. Wiadomo już, że wszelkie urządzenia telekomunikacyjne opanowały współczesne pokolenie. Uczniowie niemal nie rozstają się z nimi, bo dają im poczucie wspólnoty pokoleniowej i łączą ze światem nowoczesnym – z wiekiem wszystko, co poza nim, postrzegają jako przestarzałe i nudne. Problem w tym, że generalnie nauczanie i uczenie się oparte jest na zapamiętywaniu, przetwarzaniu informacji i twórczym myśleniu. To proces rozciągnięty w czasie i z racji dorastania zależny od indywidualnych predyspozycji ucznia. Pragnąc czegokolwiek nauczyć, szkoła musi tworzyć nowoczesne metody przekazywania treści do zapamiętania.

Na szczęście udało nam się znaleźć kompromis i tak wykorzystać telefony, aby nie przeszkadzały w lekcji a wręcz przeciwnie, uatrakcyjniały ją. Dlatego nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie wprowadzili nową metodę prowadzenia zajęć – lekcje ze smartfonem. To innowacyjny sposób na połączenie dwóch światów – tradycyjnego i nowoczesnego, znajdującego się w przestrzeni wirtualnej.

Eksperymentalne przedsięwzięcie zaczęło się od przystąpienia do ogólnopolskiego projektu Ortograf 2019. To Edukacyjne Wyzwanie Medialne, w którym nasi uczniowie wykazują się wiedzą ortograficzną. Oczywiście cała zabawa polega na tym, że wszystkie zadania rozwiązywane są na smartfonach. Miny naszych uczniów, kiedy zamiast popularnego hasła „wyjmujemy karteczki”, usłyszeli „wyciągamy smartfony”, były bezcenne. Ale największą radością jest moment, gdy słychać dźwięk dzwonka na przerwę, a krzesła nawet nie drgną…

W konkursie Ortograf 2019 nie chodzi o to, aby „odfajkować” jakiś sprawdzian ogólnopolski, ale o pobudzanie aktywności i integracji społeczności szkolnej. Biorą w nim udział wszyscy uczniowie, którzy tylko zapragną zmierzyć się z zadaniami. Nie jest to olimpiada najlepszych, a zmagania każdego, kto tylko chce dobrze się bawić. Mało tego! Do przedsięwzięcia zaprosiliśmy też rodziców i przyjaciół naszej szkoły!

Jeśli chcecie przyłączyć się do zmagań, zapraszamy na fanpage’a: ZSP nr3 w Jaworznie. Przecież musimy być twórcami nowoczesności, nie tylko obserwatorami!

Autor: JB

Najnowsze

To Top