Z miasta

Nowy wymiar transparentności

Urząd Miejski w Jaworznie wszedł na kolejny poziom udostępniania danych publicznych. Dotąd większość informacji uzyskiwaliśmy z Biuletynu Informacji Publicznej. Te, które na BIP-ie nie zostały opublikowane, podlegały udostępnieniu na wniosek. Od poniedziałku (25 marca) Jaworzno uruchomiło portal Open Data, gdzie znajdziemy dane udostępnione w nowej, wygodnej dla użytkownika formie. Jaworzno jest pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie technologiczne i poszerzenie dostępu do informacji publicznej.

Tabele, arkusze Excela, wykresy – w takiej formie możemy teraz oglądać dane urzędowe. Co więcej, w tej wygodnej i graficznej formie możemy je ponownie udostępniać. Dane sklasyfikowane są w 22 kategoriach – począwszy od bezpieczeństwa, poprzez dane budżetowe gminy, demograficzne czy dokumenty strategiczne, a skończywszy na zamówieniach publicznych i zdrowiu.

W portalu Danych Otwartych znajdziemy nawet ciekawostki w postaci zestawienia najbardziej popularnych imion nadawanych dzieciom urodzonym w Jaworznie od roku 2015. A zatem w roku ubiegłym najpopularniejszymi imionami żeńskimi były Zuzanna, Maja, Emilia, natomiast męskimi – Filip, Szymon i Jakub.

Ilość danych w nowym portalu będzie sukcesywnie wzrastać i będą one na bieżąco aktualizowane.

– Warto zaznaczyć, iż wdrożony w Jaworznie portal posiada technologiczną przewagę nad większością wcześniej zbudowanych rozwiązań Open Data. Otóż większość funkcjonujących portali opartych zostało o niewspierane już rozwiązania. Open Data Jaworzno zbudowano z wykorzystaniem najnowszych wersji narzędzi aktualnie stanowiących nowoczesne standardy branżowe. Nasz portal wyróżnia nie tylko innowacyjny design, ale również najwyższy stopień intuicyjności i szybkości w znajdowaniu informacji. Na wygodę użytkowania przekłada się przejrzystość kategoryzacji oraz nowoczesna wyszukiwarka oparta o silnik Solr, pozwalający na wyszukiwanie fraz również wewnątrz plików – Krzysztof Zielosko, prezes firmy WhiteAster – dostawcy portalu Open Data.

System Open Data jest aktualnie najbardziej zaawansowaną opcją udostępniania danych wytworzonych przez organy administracji publicznej. Jedną z jego głównych zalet jest fakt, iż wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. A zatem poszukiwanie konkretnej informacji nie wymaga wertowania dziesiątków dokumentów rozproszonych w różnych miejscach. Open Data umożliwia również automatyczne filtrowanie danych czy tworzenie własnych zestawień.

Na świecie funkcjonuje około 2.600 tego typu portali, z czego w całej Europie tylko niespełna 900 miast korzysta z tego wspierającego transparentność rozwiązania.

Prezydent Paweł Silbert:

Portal Open Data otwiera wszystkim chętnym drogę do istotnych i wiarygodnych informacji, w bardzo użytecznej i ciekawej formie. Mieszkańcy na podstawie udostępnionych danych mają możliwość wygenerowania własnych analiz, zestawień i wykresów. Wszystko w bardzo przystępnych formatach. Otwieramy się na nowoczesne technologie informatyczne, już myślimy o tym co może znaleźć się w naszych aplikacjach w przyszłości. Ciekawym kierunkiem jest interaktywna „baza pomysłów”, gdzie będzie można uzyskać wsparcie dla różnych inicjatyw i pomysłów na startupy. Jesteśmy pierwszym miastem w województwie, które posiada w pełni aktywny i zasilany danymi portal Open Data.

Najnowsze

To Top