Z miasta

Woda, technologia, bezpieczeństwo, czyli Dzień Otwarty Wodociągów Jaworzno

23 marca br. odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartego Wodociągów Jaworzno. Była to już jedenasta wycieczka, podczas której mieszkańcy mogli podziwiać wodociągi „od kuchni”. A wszystko w ramach przypadającego na 22 marca Światowego Dnia Wody.

Woda dla wszystkich. Pod takim hasłem w 2019 roku odbywał się Światowy Dzień Wody. Dziś wciąż pomimo rozwoju technologii i systemów uzdatniania wody, miliardy ludzi na Świecie żyje bez dostępu do czystej wody. Coroczny Światowy Dzień Wody, przypadający właśnie 22 marca, ma zwracać uwagę na problemy związane z kryzysem wodnym poprzez wyjaśnienie powodów, dla których tak wielu ludzi pozostało w tyle. Skąd wzięły się tak olbrzymie i niesprawiedliwe dysproporcje z dostępem do bezpiecznej wody. Światowy Dzień wody ma szczególnie zwrócić uwagę na zasoby wodne w krajach ubogich, słabo rozwiniętych gospodarczo. Na fakt, że dostęp do wody stanowi podstawę zdrowia publicznego, a zatem ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i stabilnego i prosperującego świata. Nie możemy iść do przodu jako globalne społeczeństwo, podczas gdy tak wielu ludzi żyje bez bezpiecznej wody – alarmują działacze UN-WATER.

Co roku, przy okazji globalnego święta wody, firma wodociągowa zaprasza mieszkańców Jaworzna na swój Dzień Otwarty. Tego dnia prezentowane są techniki poboru, uzdatniania oraz systemy kontroli jakości wody. Na końcu, trzymając się obiegu wody w przyrodzie, zwiedzający oprowadzani są po oczyszczalni ścieków. To jedyny taki dzień w roku, gdzie mieszkańcy mają możliwość wejścia na filtry piaskowe, zobaczyć małże słodkowodne oraz spacerować nad zbiornikami pełnymi ścieków po biologicznej części oczyszczalni. Dzieci natomiast mogą zasiąść za sterami koparki – dodaje rzecznik Wodociągów Jaworzno sp. z o. o. Sławomir Grucel.

Jednym słowem każdego roku, w przedostatni weekend marca na uczestników i zainteresowanych mieszkańców czeka zwiedzanie ujęcia wody pitnej Piaskownia, bazy sprzętowej przy ul. św. Wojciecha, laboratorium analiz jakościowych wody oraz wspomnianej oczyszczalni ścieków w Jeleniu. Oprócz obiektów, w siedzibie spółki prezentowane jest stanowisko dyspozytora, pod którym działa bezpłatny numer 994 oraz nowatorskie urządzenia, wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych m.in.: „permalogi”„wodoerka” „ozonatorka”.

W Jaworznie woda w ponad 95% produkowana jest na ujęciach własnych – 4 ujęciach głębinowych i 1 ujęciu powierzchniowym. Jaworznicka woda cechuje się dobrą jakością oraz dużą zawartością składników mineralnych, w tym wapnia i fosforu. Spełnia ona wszelkie normy i wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Kontrola produkowanej i uzdatnionej wody prowadzona jest na każdym etapie. Kontroli poddawane są próbki wody surowej, uzdatnionej oraz bezpośrednio u odbiorców. Rocznie nasze laboratorium wykonuje ponad 35 tysięcy analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody.

 

Najnowsze

To Top