Bezpieczeństwo

Pożar na kopalni

W nocy ze środy na czwartek w Zakładzie Górniczym Sobieski należącym do Tauron Wydobycie doszło do pożaru. Z miejsca zdarzenia ewakuowanych zostało 90 górników.

W czwartek 18 kwietnia tuż po północy w likwidowanym wyrobisku ścianowym na poziomie 500 m pod ziemią doszło do pożaru endogenicznego. Monitoring pomiarowy wykrył rosnące stężenie tlenku węgla i innych gazów, niezwłocznie więc wszczęto procedury bezpieczeństwa przewidziane w tego typu sytuacjach. – Z zagrożonego rejonu wycofano 90 pracowników bez użycia pochłaniaczy i aparatów ucieczkowych. Podczas powstawania zagrożenia i wycofywania załogi nikt nie doznał obrażeń. Trwa akcja ratownicza przeciwpożarowa, polegająca na schładzaniu calizny węglowej wodą – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Dzięki skutecznemu monitoringowi pomiarowemu udało się szybko wykryć zdarzenie i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Pożary endogeniczne są zjawiskiem naturalnym i dość często zdarzają się w kopalniach. Przyczyną ich powstania zwykle jest tzw. samozagrzanie węgla w miejscach po jego eksploatacji. Zwykle w takich sytuacjach nie pojawia się otwarty ogień, ale występuje zadymienie i podwyższona temperatura. Samo gaszenie tego typu pożaru bywa dość czasochłonne i może potrwać nawet kilka dni.

W przeszłości w Jaworznickiej kopalni dochodziło już do podobnych zdarzeń. Rejon zdarzenia został zabezpieczony posterunkami obserwacyjnymi. Ja informuje Tauron Wydobycie, pożar nie ma wpływu na produkcję zakładu górniczego.

Najnowsze

To Top