Kultura i rozrywka

Konkurs Młodego Skrzypka w Archetti

Zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka okazał się sporym sukcesem, a teraz po dwóch latach oczekiwania Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na jego drugą edycję.

Wiosna coraz śmielej zagląda w nasze okolice, nic więc dziwnego, że wszyscy zaczynamy wybudzać się z zimowego snu i zaczynamy jeszcze intensywniej działać, działać i działać! Archetti jeszcze w kwietniu zaprasza na wydarzenie, na które musieliśmy poczekać aż dwa lata – czyli II Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta. Ponownie w Jaworznie będziemy gościć najzdolniejszych młodych skrzypków z całej Polski, którzy zaprezentują się jury złożonemu w wybitnych osobowości świata wiolinistyki.

– Wiele jest konkursów skrzypcowych, jednak my możemy pochwalić się absolutnie wyjątkową formułą tego wydarzenia. Zmagania odbywają się w dwóch etapach i już w drugiej rundzie konkursu uczestnicy mają okazję do pracy z żywym organizmem orkiestry, ucząc się w ten sposób przedstawiania własnej wizji kompozycji i współpracy z większym zespołem i z dyrygentem. Równolegle podczas Konkursu członkowie jury prowadzą otwarte lekcje mistrzowskie – mówią organizatorzy.

Tegoroczny konkurs odbywać się będzie w dniach od 25 do 27 kwietnia. Wszystkie wydarzenia konkursowe odbywają się w Sali Koncertowej OKMJ Archetti ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie a wstęp na nie jest wolny.

Oprócz samego konkursu całej imprezie towarzyszyć będą też dodatkowe wydarzenia. Bardzo ciekawie zapowiada się zaplanowany na 26 kwietnia wyjątkowy koncert w wykonaniu Archetti. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach i Bela Bartok. Obok Orkiestry Kameralnej na scenie zaprezentują się bardzo utalentowani soliści – Agata Szymczewska oraz Szymon Krzeszowiec. Agata Szymczewska to skrzypaczka wszechstronna – jest laureatką między innymi konkursu „London Music Masters”, a także otrzymała I Nagrodę, Złoty Medal i Nagrodę Publiczności TVP Kultura na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Regularnie występuje na najsłynniejszych salach koncertowych zarówno w roli solistki jak i kameralistki. Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną. Szymon Krzeszowiec jest wybitnym pedagogiem, profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, występuje również w roli prymariusza Kwartetu Śląskiego – jednego z najlepszych europejskich kwartetów smyczkowych, z którym między innymi ostatnio zdobył nagrodę Fryderyka za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Agata Szymczewska wraz z Szymonem Krzeszowcem wykonają „Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę” autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Energiczne i pełne wirtuozowskiego zacięcia partie solowe 1. i 3. części oraz niezwykle śpiewne i poruszające tematy części 2. uzupełniane są przez interesujący zarówno dla publiczności jak i samych muzyków akompaniament orkiestry. Tego wieczora zabrzmi również „Divertimento na orkiestrę smyczkową” węgierskiego kompozytora Beli Bartoka.

Początek koncertu w piątek 26 kwietnia o godzinie 19.00. Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna wystąpi pod batutą Macieja Tomasiewicza. Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania w siedzibie „Archetti”.

Harmonogram II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka

25 kwietnia 2019 – przesłuchania konkursowe – Sala Koncertowa

 • 10:00 – 12:10 – przesłuchania konkursowe gr. I – etap I

 • 13: 00 – 15:50 – przesłuchania konkursowe gr. II – etap I

 • 17:00 – ogłoszenie wyników I etapu grupy I i II oraz podanie harmonogramu prób z orkiestrą uczestników zakwalifikowanych do II etapu

 • 17:00 – 18:00 – przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty skrzypcowe osobiście lub telefonicznie: tel.: 795 465 638

 • 17:00 – 18:00 – prelekcja lutnika Michała Różaka – Sala Kameralna

26 kwietnia 2019 – próby z orkiestrą, warsztaty skrzypcowe, Koncert

 • godz. 9:00 – Próby z orkiestrą (wg harmonogramu)

 • godz. 10:00 – 14:00 – Warsztaty skrzypcowe tylko dla zgłoszonych uczestników

 • godz. 19:00 – Koncert „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

27 kwietnia 2019 – przesłuchania konkursowe II etapu, ogłoszenie wyników, Koncert Laureatów

 • 9:00 – 11:00 przesłuchanie grupy I etap II

 • 11:00 – 13:00 przesłuchania grupy II etap II

 • 15:00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i Koncert Laureatów

Godziny przesłuchań konkursowych oraz ogłoszenia wyników Konkursu podane są orientacyjnie.

Najnowsze

To Top