Kultura i rozrywka

„Powroty…” Zbyszka Ciepłego w Obecnej

25 kwietnia w Galerii Obecna rusza wystawa prac jaworznickiego artysty-malarza Zbyszka Ciepłego. Jego prace oglądać będzie można przez najbliższy miesiąc.

Zbyszek Ciepły to utalentowany pejzażysta, który bardzo dobrze radzi sobie w tym niełatwym gatunku. Tytuł wystawy nawiązuje do jego powrotu po kilkunastu latach do sztuki malarskiej. – Posługuje się popularnymi toposami jak: horyzont, rzeka, droga, po to by osadzić je w przestrzeni za pomocą ekspresyjnego koloru. To właśnie przestrzeń i kolor są najważniejszymi komponentami jego malarskiej, wizualnej rzeczywistości – pisze Iwona Brandys w katalogu wystawy. Tytuły kolejnych dzieł artysty nawiązują do elementów topografii dobrze znanych mieszkańcom Jaworzna, ale w niecodziennej interpretacji stają się miejscami uniwersalnymi. – I tak np. szczakowski zaułek staje się niemalże poetycką wedutą z nieokreślonej epoki. Z kolei nitki Łużnika i Koziego Brodu mają aurę prac młodopolskich modernistów. W malarstwie Zbigniewa Ciepłego widoczny jest ten charakterystyczny, młodopolski raster patrzenia na pejzaż, świadczy on o trwałości krakowskiej szkoły malarstwa i o dobrze przepracowanych przez twórcę lekcjach ze sztuki naszych dawnych mistrzów – zachęca Iwona Brandys.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00. Prace Leszka Ciepłego w galerii Obecna przy ul. Adama Mickiewicza 2, oglądać będzie można do 23 maja.

Najnowsze

To Top