Z miasta

Trwa akcja chipowania zwierząt

W Jaworznie po raz kolejny ruszyła akcja chipowania zwierząt. Wszyscy właściciele domowych czworonogów mogą bezpłatnie zabezpieczyć swojego pupila przed zaginięciem.

Gmina podobnie jak w minionych latach zdecydowała się wesprzeć akcję chipowania zwierząt. Program zakłada elektroniczne oznakowanie ok. 300 zwierząt domowych – psów i kotów. Sam zabieg – jak przekonują weterynarze – jest praktycznie bezbolesny a zapewnia zwierzakom bezpieczeństwo.

Chipowanie jest obecnie najlepszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiającą w przypadku zaginięcia zwierzęcia, szybkie ustalenie jego właściciela. Chip to nic innego jak niewielki układ scalony, na którym zakodowany jest 15-cyfrowy numer, przypisany do danego zwierzęcia. Całość ma wielkość ziarenka ryżu, a pod skórę wprowadzana jest na szyi lub między łopatkami przez weterynarza, za pomocą specjalnej igły. Takie urządzenie zupełnie nie przeszkadza zwierzęciu. W przypadku jego zaginięcia, specjalnym czytnikiem w lecznicach dla zwierząt, schronisku dla bezdomnych zwierząt oraz przez Policję i Straż Miejską można odczytać numer chipu. Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL pozwala szybko zidentyfikować właściciela i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Dodatkowo chip przydaje się podczas podróży ze zwierzęciem, jest bowiem niezbędnym wymogiem m.in. na terenie Unii Europejskiej.

W Jaworznie zwierzęta można zachipować w Centrum Zdrowia Zwierząt Dogtor-Miau przy ul. Grunwaldzkiej 215. Na wizytę można umówić się pod numerem telefonu 535 871 014. Właściciel zwierzaka musi wypełnić odpowiedni formularz i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z ewidencją zwierzęcia i właściciela. Co ważne, psy które mają być zachipowane, muszą mieć aktualne szczepienia na wściekliznę. W Centrum Zdrowia Zwierząt można także wykonać takie szczepienie już na własną rękę. W przypadku kotów takiego wymogu nie ma. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego pupila już teraz i skorzystać z okazji do bezpłatnego zachipowania zwierzęcia.

Najnowsze

To Top