Z miasta

Pozytywna majówka w Jaworznie

Początek maja to w Polsce tradycyjnie już czas wypoczynku i upamiętnienia ważnych wydarzeń z historii kraju. Także w Jaworznie w te dni będzie się działo całkiem sporo.

Śmiało można powiedzieć, że majówkę w Jaworznie rozpoczęła impreza na Geosferze związana z otwarciem tężni solankowej. Mimo kiepskiej pogody dobra zabawa udzieliła się wszystkim uczestnikom i pewnie przeniesie pozytywny nastrój na cały tydzień. Tym razem majówka rozpocznie się na dobre w środę. Przypadające w ten dzień Święto Pracy nie jest już obchodzone tak hucznie jak za dawnych czasów. Majówkowe pochody powoli popadają w zapomnienie, to jednak nie oznacza, że nic się wtedy nie dzieje. Swoje obchody jak zwykle planuje jaworznicka lewica, która o godzinie 10:00 planuje złożyć kwiaty pod pomnikiem w Byczynie a potem także na ul. Sportowej.

2 maja co prawda nie jest dniem wolnym od pracy, ale warto pamiętać, że obchodzimy wtedy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła – będącego godłem Polski i Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Główne uroczystości w trakcie majówki jak zwykle będą miały swój punkt kulminacyjny 3 maja. W tym roku mija już 228 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była jednym z pierwszych tego typu dokumentów na całym świecie. Miejskie uroczystości – podobnie jak w poprzednich latach – rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. O godzinie 9:00 zostanie tam odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Po niej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożone zostaną kwiaty, a artyści z Teatru Sztuk zaprezentują specjalny program. Po jego zakończeniu zostaną wręczone nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, a następnie zwiedzić można okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Miasta Jaworzna.

Warto jeszcze wspomnieć, że swoje obchody organizują też dzielnicowe kluby. W poniedziałek 29 kwietnia w klubie Wega zaprezentowana zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona Ustawie Rządowej uchwalonej 3 maja 1791 r., regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Tego same dnia w klubie Niko w Byczynie od godziny 17:00 będzie można posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z grupy wokalnej i zaproszonych gości.

Harmonogram miejskich obchodów Święta Konstytucji:

  • godz. 09.00 – Msza Święta w intencji mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny;
  • godz. 10.15 – przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, program artystyczny w wykonaniu artystów z Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie;
  • godz. 10.30 – wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 13 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Śląskiego Kuratora Oświaty;
  • godz. 11.00 – składanie kwiatów pod pomnikiem;
  • ok. godz. 11.30 – zwiedzanie okolicznościowych wystaw: Miejska Biblioteka Publiczna – Pierwsza nowoczesna Konstytucja w Europie. Twórcy i sygnatariusze; Muzeum Miasta Jaworzna – Wernisaż Jednej Pracy „Inklinacje”.

Najnowsze

To Top