Z miasta

Kolej w Jaworznie – słowem i fotografią

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 30 maja 2019 r. o godz. 17.00, na spotkanie wokół premiery książki „Kolej w Jaworznie – słowem i fotografią”.

To pierwsza pozycja poświęcona lokalnemu kolejnictwu, która opisuje nie tylko kolej normalnotorową, ale również wąskotorową, piaskową, linową i bocznice wszystkich zakładów na terenie miasta. Autorzy publikacji: Dawid Staszkiewicz, Jakub Górniak, Wojciech Głowacz i Iwona Brandys, zgromadzili obszerny materiał obejmujący ponad 700 fotografii, map, projektów, planów oraz dokumentów prezentujących specyfikę pracy kolejarzy. Ogromną ich część stanowią pamiątki rodzinne, zbierane przez kolejne pokolenia.

Wydawnictwo składa się z kilku części. Rozpoczyna się od rysu historycznego, opisującego rozwój kolejnictwa na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Jaworzna. Pierwsza linia kolejowa łącząca śląskie ośrodki przemysłowe i Kraków dotarła w 1847 r. do Szczakowej. Dało to początek międzynarodowemu ruchowi pasażerskiemu i towarowemu, który mógł się odbywać z tej stacji, w dowolnym kierunku Europy. Dodatkowo powstałe kolejne połączenia i bocznice, w zdecydowany sposób usprawniły transport i rozwój różnorodnego przemysłu, a także samego miasta. Kolejny rozdział to wykaz linii i stacji, a ostatni to prawdziwa gratka dla miłośników lokomotyw. Szczegółowe opisy maszyn parowych, spalinowych oraz elektrycznych, wzbogacone zostały zdjęciami przedstawiającymi konkretne modele. Bonusem do książki jest duża mapa Jaworzna umieszczona w tylnej kieszonce, ze wszystkimi nieistniejącymi liniami kolejowymi, stacjami, bocznicami oraz tymi, które pozostały i mają powstać.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja makiety modułowej, przedstawiającej stację handlową Żelistrzewo z początku lat 70. XX wieku. To wierna kopia prawdziwej stacji, która znajduje się na linii kolejowej nr 213 Reda-Hel. Moduł ten składa się z sześciu segmentów. Autorem makiety jest Jakub Rutka a miniatury lokomotyw i wagonów powstały w pracowni Daniela Nowaka. Spotkanie honorowym patronatem objął Mirosław Zborowski – Dyrektor PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki w Katowicach.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa EUROSPRINTER z Rybnika. Na spotkaniu obecny będzie przedstawiciel firmy, stąd wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zakupić publikację z autografami autorów. Mecenasem wydania książki jest TAURON Wytwarzanie i PKP CARGO S.A.

Najnowsze

To Top