Bezpieczeństwo

Rusza akcja znakowania rowerów

Po jaworznickich drogach porusza się coraz więcej rowerów, a żeby ochronić je przed kradzieżą warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. W maju rusza kolejna edycja akcji znakowania jednośladów.

Realizowany od kilku lat program „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower” organizowany przez Urząd Miejski w Jaworznie we współpracy z policją i strażą miejską, cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie zabezpieczają swoje rowery. Dzięki specjalnemu oznakowaniu pojazdu łatwo można je zidentyfikować po kradzieży i zwrócić prawowitym właścicielom. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć okazji do oznakowania rowerów – pierwsza już 26 maja.

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Oprócz samego nadania „numeru rejestracyjnego”, każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji – plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Aby oznakować swój rower wystarczy pojawić się z nim w jednym z miejsc wskazanych w harmonogramie. Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:

  • z przodu – w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

  • z tyłu – w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,

  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Akcja znakowania rowerów w tym roku rusza 26 maja podczas obchodów „Święta rodziny” na stadionie Azotanii.

Harmonogram znakowania rowerów:

  • 26 maja 2019: 13.00 – 17.00 – stadion Azotanii przy ulicy Moniuszki, w trakcie trwania imprezy „Święto Rodziny”,

  • 15 czerwca 2019: godz. 13.00 – 17.00 – stadion miejski Azotania przy ulicy Moniuszki, w trakcie trwania imprezy „Dni Jaworzna”,

  • 19 lipca 2019: godz. 10.00 – 14.00 – na parkingu przy budynku Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie,

  • 5 sierpnia 2019: godz. 10.00 – 14.00 – na parkingu przy budynku Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie,

  • 9 września 2019: godz. 14.00 – 18.00 – na parkingu przy budynku Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

 

Najnowsze

To Top