Kultura i rozrywka

Jaworzno świętuje z gwiazdami. Muzyczne atrakcje na Dni Jaworzna

fot. Itokyl

Prawdziwe gwiazdy krajowej sceny muzycznej uświetnią tegoroczne Dni Jaworzna. Już w najbliższy weekend na stadionie Azotanii miasto będzie hucznie obchodziło swoje święto.

 

15 i 16 czerwca Jaworzno rozbrzmiewać będzie muzycznymi dźwiękami od najlepszych artystów młodego pokolenia. – Tym razem z Miejskim Centrum Kultury i Sportu postawiliśmy na gwiazdy – niezwykle popularnych obecnie w Polsce artystów. Zakres wykonywanych przez naszych tegorocznych gości gatunków powinien zadowolić większość gustów muzycznych. Od muzyki elektronicznej po alternatywny rock, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Monika Komańska, Pełnomocnik ds. organizacyjnych MCKiS. I faktycznie wybór w tym roku jest dość duży.

Obchody Dni Jaworzna otworzy w sobotę o 18:00 koncert duetu The Dumplings, grającego electropop. Tworzący go Justyna Święs i Kuba Karaś karierę tak na dobre rozpoczynali w… internecie. Ich unikalne utwory szturmem podbiły serwis youtube, a już w 2014 roku zgarnęli Fryderyka za fonograficzny debiut roku. Duet z Zabrza już raz gościł w Jaworznie – w 2015 roku wystąpił podczas Festiwalu Energii, a potem już pobijał kolejne sceny, koncertując nawet w Japonii czy Meksyku. Jako kolejny na scenę o 20:00 wkroczy Grzegorz Hyży. Dla młodego i utalentowanego twórcy prawdziwą trampoliną do kariery okazał się występ w muzycznym show X-Factor w 2013 roku. Od tego czasu wydał dwa albumy i pięć singli, a każdy z nich robił prawdziwą furorę. W swojej twórczości sięga zarówno do klasycznego rocka, jak i nowoczesnych brzmień indie. Co ciekawe, po swojej udanej przygodzie z talent show, sam znalazł się po drugiej stronie i został jurorem 9. edycji programu muzycznego The Voice Of Poland. Sobotę zakończy zaplanowany na 22:00 koncert Gromee. Andrzej Gromala, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, jest krakowskim producentem muzycznym i DJ-em. Chociaż najbliższa jest mu muzyka klubowa, to chętnie sięga także do innych gatunków. W ubiegłym roku reprezentował nasz kraj w konkursie Eurowizji.

W niedzielę koncerty rozpoczną się o 17:30 i od razu na scenie pojawi się gwiazda pierwszej wielkości, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Mowa oczywiście o Kamilu Bednarku, który po świetnym występie w telewizyjnym show Mam Talent w 2010 roku zrobił prawdziwą karierę. Jest najbardziej znanym przedstawicielem polskiego reggae, a na polskiej scenie muzycznej osiągnął już chyba wszystko. Nieustanie koncertuje, a na swoim koncie ma diamentową płytę. Kolejnymi bohaterami wieczoru będą dobrze znani jaworznickiej publiczności muzycy z blunt razor. Zespół rodem z Jaworzna na scenie pokaże się o 19:30. Jaworznianie grają muzykę eksperymentalną, a w swojej twórczości łączą wiele gatunków. W ostatnich miesiącach występowali w roli supportów takich gwiazd jak O.S.T.R., Maciej Maleńczuk czy Lao Che. Zajęli II miejsce w prestiżowym festiwalu supportów i doczekali się słów uznania od samego Dawida Podsiadły. Na zakończenie Dni Jaworzna o 21:00 wystąpi Organek. Zespół powstał w 2013 roku z inicjatywy Tomasza Organka, który jest jej liderem, autorem tekstów, opowiadań i muzyki. W swojej twórczości stawia na niebanalne rockowe brzmienia, różnorodność i autentyzm. To zresztą okazało się kluczem do serc fanów, a także krytyków. W 2017 roku kapela zgarnęła dwa Fryderyki za swój drugi album „Czarna Madonna”. Cała impreza zapowiada się niezwykle energetycznie.

Oprócz koncertów na wszystkich, którzy w tych dniach odwiedzą stadion Azotanii, czekać będzie sporo atrakcji. Miejskie Centrum Kultury i Sportu, które jest organizatorem całego wydarzenia, zapowiada sporo niespodzianek. Na miejscu dostępna będzie strefa gastronomiczna, a dla dzieci przygotowano sporo zabaw w specjalnym wesołym miasteczku. Na stadionie odbędzie się także finał Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Każdy chętny będzie mógł też zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą i oznakować o na stoisku obsługiwanym przez policję.

– Od lat dokładamy starań, żeby święto naszego miasta było wyjątkowym i interesującym wydarzeniem dla mieszkańców. W tym roku zdecydowaliśmy się postawić na gwiazdy estrady, które zdobywają nie tylko szczyty list przebojów, ale również szczyty popularności w serwisach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że zaproszeni przez nas na tegoroczne Dni Jaworzna wykonawcy, to czołowi artyści reprezentujący popularne obecnie nurty muzyczne, od nowoczesnego electropopu, przez charyzmatyczny rock’n’roll po muzykę klubową – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Serdecznie zapraszam wszystkich jaworznian na tegoroczne Dni Miasta i wierzę, że będziemy się wspólnie świetnie bawić – dodaje. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko w weekend zawitać na popularną Azotanię i samemu przekonać się o tym, jak jaworznianie potrafią się świetnie bawić.

Najnowsze

To Top