Z miasta

Wakacje w mieście nie są nudne!

fot. JaworznoPL

W środę 19 czerwca uczniowie odebrali szkolne świadectwa i rozpoczęli trwające ponad dwa miesiące wakacje. Wielu jaworznian rusza w tym czasie w trasę, by pozwiedzać bliższe lub dalsze zakątki świata. Ci, którzy zdecydują się pozostać w mieście, nie powinni narzekać – przez całe lato w Jaworznie będzie się sporo działo.

 

Aż 74 dni potrwają tegoroczne wakacje, a to wystarczająco dużo czasu, by dobrze wypocząć i nabrać sił na kolejne wyzwania. Nasze miasto oferuje na ten czas mnóstwo rozrywek i każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie.

Wakacje na zielono

W przypadku dobrej pogody aż się prosi o to, by spędzać czas na świeżym powietrzu. W Jaworznie nie brakuje miejsc, gdzie można relaksować się w pięknych okolicznościach przyrody. Park Gródek, nazywany czasami jaworznicką Chorwacją, zaprasza na okrągło. Atrakcji nie brakuje też w GEOsferze, gdzie dzieci mogą spędzić aktywny czas chociażby na placu zabaw, każdy może powylegiwać się na leżakach przy okolicznym stawie, albo poczuć się jak nad morzem, wdychając przesycone solą powietrze przy tężni solankowej. Mieszkańców – nie tylko Jaworzna – przyciągają też planty w centrum miasta. Od kilku dni działa już wodny park zabaw, który stanowi nie lada atrakcję na upalne dni. Jaworzno jest na tyle zielonym miastem, że praktycznie w każdej dzielnicy można pospacerować po okolicznych lasach i zapomnieć o wszystkich stresach. Na taki leśny spacer warto wybrać się chociażby do Ciężkowic, do malowniczej doliny Żabnika, która sprzyja regeneracji sił. W tym roku jedynie odradzamy wizyty na Sosinie. Cały Ośrodek podlega obecnie przebudowie i niestety tego lata jest wyłączony z użytku. – Wprowadzenie zakazu wstępu na teren obiektu i zakazu kąpieli było po prostu konieczne ze względów bezpieczeństwa – wyjaśnia Dariusz Chrapek zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu ds. sportu. Teren patrolują policjanci i strażnicy miejscy, nie warto więc ryzykować swojego zdrowia i jeszcze narażać się na nieprzyjemności ze strony wymiaru sprawiedliwości. Warto za to być cierpliwym, po zakończeniu prac miasto zyska bowiem nowoczesny i atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy.

Rozrywka dla każdego

Bardzo bogatą ofertę przygotowało Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Poszczególne kluby działające w dzielnicach przez całe wakacje organizują dla dzieci różnego rodzaju zajęcia – artystyczne, sportowe, kulturalne, a nawet kulinarne. Nie zabraknie wyjazdów do ciekawych miejsc i wspólnej integracji. – Każdego dnia w siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti będzie działo się coś innego. Uczestnicy naszych wakacyjnych zajęć będą mieli możliwość wzięcia udziału w aktywnościach muzycznych, wokalnych, plastycznych, fotograficznych, teatralnych, kreatywnych, rekreacyjno-sportowych, rytmicznych, a nawet w warsztatach w duchu eko. Planujemy także wyjazdy na basen, do kina oraz do parku trampolin. Przez całe wakacje na Stawach Grajdołek cyklicznie odbywać będą się także zajęcia w ramach szkółki wędkarskiej – zachęcają instruktorzy z Centrum Kultury Archetti w Jeleniu. Podobnie będzie także w innych dzielnicach. Warto zajrzeć do klubu najbliżej swojego domu i zapytać o ofertę oraz zapisać dziecko do udziału w poszczególnych zajęciach. W ten sposób dzieciaki spędzą niezapomniane wakacje w mieście, a rodzice znajdą czas na chwilę wytchnienia dla siebie.

Władze Jaworzna od dawna stawiają na rodziny i wspólne spędzanie czasu. Właśnie z myślą o całych rodzinach w mieście ruszyła kolejna edycja pikników rodzinnych w ramach „Aktywnych Dzielnic”. Świetna zabawa zawita praktycznie do każdego zakątka miasta, a najbliższe pikniki odbędą się 29 czerwca w Jeleniu i 7 lipca w Szczakowej. Latem nie zabraknie też kulturalnych uniesień. Już 20 lipca czeka nas powtórka z Dni Jaworzna i koncerty gwiazd na czele z Bednarkiem i Organkiem. Na przełomie lipca i sierpnia już po raz piąty odbędą się Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne z zespołem Poluzjanci, czyli popularne PoluZONE. A to oznacza codzienne jam sessions na rynku, a także efektowny koncert finałowy w wykonaniu uczestników wydarzenia. Miłośnicy mocniejszych brzmień z pewnością czekają już na Letni Festiwal Rocka, który odbywać się będzie w Klubie Relax na Niedzieliskach. Tymczasem 21 lipca w Parku Lotników na Osiedlu Stałym odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Holi – na pewno więc będzie znów wyjątkowo kolorowo.

Sportowe wyzwania

Także osoby spragnione sportowych wrażeń znajdą coś dla siebie. Już 6 sierpnia po raz kolejny jaworznianie będą kibicowali kolarzom startującym w największym wyścigu kolarskim w kraju – Tour de Pologne. Przy okazji wizyty cyklistów w mieście zaplanowano sporo imprez towarzyszących, atrakcyjnych zarówno dla starszych, jak i młodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w rowerowej rywalizacji podczas Mini Tour de Pologne. Nocni rowerzyści latem mogli będą uczestniczyć w tradycyjnych wspólnych przejazdach, które bardzo przypadły do gustu jaworznianom. Najbliższy night biking zaplanowano już na 29 czerwca – start o 20:15 na rynku. Z kolei 13 lipca odbędzie się kolejna edycja Rajdu pieszego i rowerowego na orientację. Warto zmierzyć się z pełną zawiłości trasą, w której liczy się nie tylko kondycja fizyczna, ale też umiejętność odnalezienia się w terenie. Sportowe wakacje w mieście zakończy 24. Międzynarodowy Bieg Uliczny zaplanowany na 31 sierpnia. Każdy chętny może zmierzyć się ze słynną jaworznicką piętnastką lub ewentualnie spróbować swoich sił na krótszym dystansie – 9 kilometrów.

Wakacje w Jaworznie zapowiadają się niezwykle ekscytująco i wystarczy tylko trochę rozejrzeć się wokół, by znaleźć coś w sam raz dla siebie. Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu i korzystania z atrakcji, jakie oferuje nam miasto. Dobra zabawa w wakacje pozwoli nam potem ze zdwojonymi siłami wrócić do codziennych obowiązków.

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 12-2019

Zapraszamy do dyskusji: tutaj

 

Najnowsze

To Top