Z miasta

Upamiętnili grunwaldzką wiktorię

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z tych wydarzeń historycznych, które ukształtowało świadomość narodową Polaków. Mimo upływu wielu stuleci, triumf polskich wojsk nad Krzyżakami wciąż jest żywy w pamięci. W Szczakowej podczas tradycyjnego festynu uczczono 609. rocznicę historycznej potyczki.

Gdy w lipcu 1410 roku rycerstwo Polskie i Litewskie stawiało czoła Krzyżakom, pewnie nikt nie przypuszczał, że nawet sześć stuleci później, pamięć o tym dniu będzie wspominana przez kolejne pokolenia. Tymczasem w niedzielę (7 lipca) w Szczakowej hucznie świętowano efektowną wiktorię, która na zawsze zmieniła historię. Obchody rozpoczęły się o godnie 16:00 uroczystą mszą świętą w kościele św. Elżbiety Węgierskiej. Po mszy jej uczestnicy w asyście orkiestry Tauron Wydobycie udali się pod pobliski pomnik, gdzie po odegraniu hymnu państwowego delegacje złożyły kwiaty. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta na czele z prezydentem Pawłem Silbertem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem. Hołd bohaterom oddali też radni Rady Miejskiej, poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, zespoły śpiewacze „Szczakowianki” i „Jaworznianki”, a także przedstawiciele jaworznickich stowarzyszeń i szkół.

Po złożeniu kwiatów rycerze przeprowadzili pokaz średniowiecznej walki na miecze. Następnie Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Chrzanowa odtworzyło znaną z literatury scenę wręczenia dwóch nagich mieczy królowi Władysławowi Jagielle. Barwny korowód na czele z rycerstwem i pocztami sztandarowymi następnie powędrował pod Dom Kultury, gdzie już na dobre rozpoczęła się zabawa.

Festyn rodzinny, odbywający się w ramach Aktywnych Dzielnic, pełen był atrakcji rodem ze średniowiecza. Imprezę prowadziła szlachta w efektownych historycznych strojach, a przygotowana przez organizatorów Wioska Szlachecka w wieloma atrakcjami przyciągała zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na miejscu można było m.in. spróbować swoich sił w warsztacie kowalskim, posmakować chleba ze smalcem czy napić się wody przygotowanej przez jaworznickie wodociągi. Dzieci mogły się realizować w strefie artystycznej i próbować swoich sił w rękodziele. Na scenie swoje umiejętności prezentowały zespoły śpiewacze „Szczakowianki” i „Jaworznianki”. Miejskie Centrum Kultury i Sportu ufundowało nagrody w licznych konkursach, a festyn był współfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z kolei o poczęstunek zatroszczyli się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

FOTOGALERIA

Szczakowskie obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem mają swoje długie tradycje. Gdy Polska była jeszcze pod zaborami, okoliczni mieszkańcy postanowili uczcić to historyczne wydarzenie, stawiając efektowny pomnik, który zresztą możemy podziwiać po dziś dzień. W 1909 roku władze austriackie wydały Komitetowi Obywatelskiemu zgodę na budowę postumentu. 15 lipca 1910 r., dokładnie w 500. rocznicę bitwy, w obecności mieszkańców Szczakowej, Jaworzna i okolicznych miejscowości, dokonano jego odsłonięcia. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem: 1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej i przy okazji centrum wielu wydarzeń. W roku 1914 pod pomnikiem swoją zbiórkę miały Drużyny Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej.

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci zburzyli pomnik. Szczęśliwie ocalała tablica, która po wojnie trafiła na odbudowany postument. Dodatkowo na szczycie zamontowano orła, odlanego w szczakowskiej odlewni. W ostatnich latach pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo grunwaldzkie, zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Najnowsze

To Top