Z miasta

Górnicy z Janiny protestowali w Jaworznie

Sytuacja wokół kopalni Janina od jakiegoś czasu robi się coraz bardziej napięta, a górnicy grożą strajkiem. W poniedziałek w Jaworznie odbyła się pikieta pod siedzibą spółki Tauron Wydobycie, która jest właścicielem kopalni w Libiążu.

Górnicy z ZG Janina w Libiążu już od jakiegoś czasu skarżą się na niskie płace. Jak wynika z doniesień medialnych, średnie płace na Janinie kształtują się na poziomie nieco ponad 2500 zł. Dodatkowo spory niepokój wzbudzają też plany sprzedaży kopalni. Janina bowiem w ostatnich latach przynosi Tauronowi straty i wymaga kosztownych inwestycji. Już w piątek spora część załogi wzięła urlopy ograniczając pracę na kopalni. Oficjalnie górnicy nie strajkują, ale faktycznie załoga pracuje w mocno okrojonym składzie – nawet 70% pracowników może obecnie przebywać na urlopach na żądanie.

W piątek doszło do spotkania otwartego przedstawicieli Taurona z załogą Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Górnicy wysuwają postulaty wzrostu wynagrodzeń, a także chcą wyjaśnienia sprawy sprzedaży kopalni innemu podmiotowi. Przedstawiciele załogi i strony społecznej trzech kopalń należących Tauron Wydobycie – ZG Janina, ZG Brzeszcze i ZG Sobieski – spotkali się w poniedziałek w Jaworznie z zarządem spółki. W tym samym czasie pod siedzibą spółki w Jaworznie pikietowało nawet 300 górników.

Jak informuje rzecznik Taurona – Daniel Iwan – podczas dzisiejszego spotkania zarząd Tauron Wydobycie przypomniał o aktualnej sytuacji finansowej zakładu, a także omówione zostały zgłoszone przez stronę społeczną sprawy pracownicze, w tym kwestie płacowe. Zarząd Tauron Wydobycie poinformował, że podstawą prowadzenia rozmów na wszystkie zgłoszone przez załogę tematy jest kontynuowanie pracy przez wszystkich pracowników zakładów Spółki. – Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że stawiamy na aktywny dialog z pracownikami i stroną społeczną zakładów górniczych Spółki. Regularnie informujemy też załogę o sytuacji Spółki i stojących przed nią wyzwaniach – mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TAURON Wydobycie – Deklarujemy chęć wspólnego poszukiwania satysfakcjonujących rozwiązań w warunkach utrzymania normalnej pracy zakładów – dodaje prezes zarządu.

Jak informuje Tauron, kwestię płac w spółce regulują zapisy porozumienia płacowego wypracowane na poziomie Rady Społecznej Grupy Tauron, które jest realizowane i we wrześniu ponownie rozpoczną się rozmowy na temat weryfikacji wynagrodzeń zasadniczych Grupy. Tymczasem po poniedziałkowych rozmowach górnicy nie są w pełni zadowoleni, a strajk cały czas nie jest wykluczony. Przedstawiciele górników liczą na realizację swoich postulatów, a argumenty władz spółki uważają za mało konkretne. Sprawa cały czas jest mocno rozwojowa.

Na piątek zaplanowano kolejne spotkanie spotkanie zarządu Tauron Wydobycie z przedstawicielami związków zawodowych oraz załogi.

Czytaj też:

Tauron zaktualizował strategię

Tauron rozważa zmianę strategii. Kopalnie zmienią właścicieli?

Tauron Wydobycie z nowym prezesem

 

 

Najnowsze

To Top