Z miasta

Jaworzno pamięta o Powstańcach

1 sierpnia minie już 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Jaworznianie tradycyjnie uczczą pamięć o powstańcach na jaworznickim rynku.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem militarnym w okupowanej podczas II wojny światowej Europie. Warszawiacy na wezwanie Armii Krajowej sięgnęli po broń by wyzwolić miasto. 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o godzinie 17:00 rozpoczęło się powstanie, które trwało w sumie 63 dni. Niestety zakończyło się porażką a miasto zostało zrównane z ziemią. O heroicznej postawie walczących pamiętamy po dziś dzień i co roku oddajemy im hołd.

Podobnie jak w minionych latach Jaworznicka Inicjatywa Narodowa zaprasza na wspólne obchody kolejnej rocznicy Powstania. Całe uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:30, a uczestnicy zgromadzenia ułożą na płycie rynku żywy Znak Polski Walczącej. Punktualnie o 17:00 zawyją syreny alarmowe, a pamięć o bohaterach tych dni uczcimy 63 sekundami ciszy. Następnie pod pomnikiem Niepodległości odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów.

Najnowsze

To Top