Sport i rekreacja

Letni przegląd sportowy

Ostatnie tygodnie obfitowały w sukcesy jaworznickich sportowców, którzy osiągali szczyty zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Mistrzowskie tytuły dla Pawła Nowaka i Dominika Jastrzębia, a także dobre występy jaworznickich piłkarzy dały sporo radości jaworznickim kibicom.

 

Jaworznianie na szczytach

Sierpień był wyjątkowo udany dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej, którzy dotarli aż na daleki Kaukaz. Marta Starczyk, autorka bloga „Podróże – Bo żyje się raz” spełniła swoje marzenie i zdobyła najwyższy szczyt Europy – Elbrus. Jaworznianka stanęła na wysokości 5642 m n.p.m. i tym samym zaliczyła jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Pełnym sukcesem zakończyła się także inna jaworznicka wyprawa, która dotarła do Gruzji. Zespół, w skład którego wchodził znany jaworznicki podróżnik Mateusz Spyt, dotarła na szczyt Kazbeku leżącego na wysokości 5033 m n.p.m. Zapewne wkrótce w jaworznickiej bibliotece będzie można spotkać się z Mateuszem, który opowie o całej wyprawie i swoich kolejnych planach.

Zośka na światowym poziomie

Footbag, czyli popularna Zośka, to jedna z tych dyscyplin sportowych, w których Polacy radzą sobie wyjątkowo dobrze. W ostatnich dniach w Warszawie rozgrywano 40. Mistrzostwa Świata w Footbagu, w których walczyło ponad 120 zawodników z 21 krajów świata. Paweł Nowak z Jaworzna, który już nieraz sławił nasze miasto podczas międzynarodowych zawodów, także teraz nie zawiódł i wrócił z kolejnymi medalami. Jaworznianin sięgnął po dwa brązowe krążki w konkurencjach Open Battles oraz Stick3. Dzięki medalom i dobrym wynikom w innych konkurencjach Paweł zebrał najwięcej punktów w klasyfikacji Overall Champion i tym samym zgarnął tytuł Mistrza Świata.

Bilardowy mistrz znów wygrywa

Świetnym wynikiem zakończył swoje zmagania, podczas rozgrywanych w Holandii Mistrzostw Europy Juniorów w Bilardzie, Dominik Jastrząb. Zawodnik klubu UKS Fair Play, trenujący na co dzień pod okiem Bogdana Wołkowskiego okazał się najlepszy w odmianie 8 bil. Poza tym sięgnął jeszcze po wicemistrzostwo Europy w odmianie 10 bil, a razem z kolegami wywalczył tytuł Drużynowego Mistrza Europy 2019. – Wróciłem ogromnie zadowolony z mojej gry i wyników. Wytrwałość i ciężka praca pomagają spełniać marzenia – mówi Dominik Jastrząb. – Zdobycie Mistrzostwa Europy nie było tylko moją zasługą. Na mój sukces dołożyło cegiełki bardzo wiele osób, którym chciałbym serdecznie podziękować – dodaje. Takie sukcesy sprawiły, że młody mistrz otrzymał nominację do kadry na Mistrzostwa Świata i będzie reprezentował nasze miasto i kraj na najwyższym możliwym szczeblu.

Drwale gromią

Powoli ruszają rozgrywki w niższych ligach piłkarskich. Grająca w katowicko-sosnowieckiej okręgówce Szczakowianka nowy sezon rozpoczęła wyśmienicie od dwóch wygranych. W pierwszej kolejce jaworznianie na wyjeździe 1:0 ograli Cyklon Rogoźnik. Walczący o awans do IV ligi Drwale, w pierwszym domowym spotkaniu w imponującym stylu rozgromili Górnik MK Katowice aż 6:0 i są już wiceliderem rozgrywek. W najbliższych dniach czekają ich dwa kolejne starcia. W piątek na wyjeździe zagrają z Siemianowiczanką, natomiast w następną środę przy Krakowskiej o 18:00 podejmować będą zespół Sparty Katowice.

Waleczna młodzież

Sezon w wadowickiej okręgówce na dobre rozpoczęła już Victoria 1918, która na początku rozgrywek zanotowała mały falstart. Na szczęście po porażce w Chełmku 1:2 i domowym remisie 1:1 z Brzeziną Osiek, Biało-Zieloni zdołali się przełamać. W trzeciej kolejce podopieczni trenera Kijewskiego ograli na wyjeździe 3:1 faworyzowany zespół Niwy Nowa Wieś. W następnej kolejce w sobotę 24 sierpnia Victoria przy Krakowskiej podejmować będzie niepokonaną jeszcze w tym sezonie Zatorzankę Zator.

Remis na początek

Swój debiut po przenosinach do chrzanowskiej A klasy zaliczyła Zgoda Byczyna. Byczynianie w pierwszej kolejce na wyjeździe zremisowali 1:1 z Wolanką Wola Filipowska. Doświadczony zespół Żółto-Zielonych już w sobotę o 17:00 zagra po raz pierwszy przed własną publicznością. Na boisku w Byczynie podejmować będzie silną ekipę Błyskawicy Myślachowice. W ten sam dzień swój sezon meczem w Woli Filipowskiej zainauguruje także grająca w A klasie Ciężkowianka. Kibice obu jaworznickich ekip już ostrzą sobie zęby na derby, na te trzeba będzie jednak poczekać aż do ostatniej kolejki, zaplanowanej na 9 listopada. Warto jeszcze odnotować zaskakujący transfer, jaki stał się udziałem grającego w klubie z Ciężkowic Milana Oleja. Utalentowany zawodnik drużyny orlików Ciężkowianki został dostrzeżony przez Wisłę Kraków i w nowym sezonie będzie reprezentował jej barwy.

 

Najnowsze

To Top