Z miasta

Dramat Wieku. Jaworznianie i Jaworzno w czasie II wojny światowej

W tym roku mija już 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na okolicznościową wystawę „Dramat Wieku. Jaworznianie i Jaworzno w czasie II wojny światowej”.

II wojna światowa zmieniła cały świat, a jej konsekwencje dosięgnęły niemal wszystkich miejsc na całym globie. Także Jaworzno nie uniknęło przykrych skutków, których konsekwencje odczuwamy do dzisiaj. Rozstrzelanie mieszkańców Ciężkowic, egzekucja kolejarzy w Szczakowej, czy zagłada jaworznickich Żydów – to tylko niektóre z tragicznych wydarzeń jakie dotknęły mieszkańców miasta i okolicznych wiosek. Obok wojennego dramatu cały czas toczyło się też normalne życie, a jaworznianie walczyli o przetrwanie i starali się w trudnych czasach zachować własną tożsamość.

Z tej okazji, 1 września – dokładnie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na godzinę 11:30 na otwarcie wystawy „Dramat Wieku. Jaworznianie i Jaworzno w czasie II wojny światowej”.

– Wystawa prezentuje Jaworzno w dwóch aspektach – miejsca i ludzi. Zaprezentowane zostaną wybrane zagadnienia dotyczące miasta oraz sylwetki żołnierskie bohaterów związanych z miastem, walczących w różnych rodzajach broni na praktycznie każdym froncie świata – zapowiadają wystawę pracownicy muzeum.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, podczas której będzie można zapoznać się z wieloma ciekawymi archiwalnymi materiałami, które pomogą lepiej poznać ten trudny dla Polski i Jaworzna okres w historii.

Najnowsze

To Top