Z miasta

Zasłużeni dla Jaworzna

Tytułem „Zasłużony dla miasta Jaworzna” radni uhonorowali na dzisiejszej sesji Adama Kasprzyka i Edwarda Barana – zmarłych jaworznian, którzy przez całe swoje życie pracowali na rzecz rozwoju miasta i kształcenia jaworznickiej młodzieży.

Dyplomy zasłużonych odebrały rodziny zmarłych – Krystyna Baran – żona Edwarda Barana oraz Tomasz Kasprzyk – syn Adama Kasprzyka.

Adam Kasprzyk rozpoczął przygodę ze sportem już od najmłodszych swoich lat, trenując piłkę nożną i biegi. W wieku 20 lat został nauczycielem wychowania fizycznego, rozpoczynając pracę w Szkole Podstawowej Nr 7 w Jaworznie. Z tą placówką związany był przez ponad 50 lat. Uczył wychowania fizycznego z wielkim zaangażowaniem, czym zjednał sobie sympatię uczniów. Potrafił z nimi rozmawiać na różne tematy, a co najważniejsze umiał z nimi pracować. Adam Kasprzyk posiadał zdumiewającą zdolność do wyszukiwania talentów, które potrafił odpowiednio ukształtować co miało swoje odzwierciedlenie w szybko osiągniętych sukcesach. Szkoleni przez niego uczniowie osiągali sukcesy zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej, zdobywając indywidualne i drużynowe medale Mistrzostw Polski oraz stając na podium zawodów o zasięgu europejskim. Młodzi jaworznianie pod kierunkiem Adama Kasprzyka największe sukcesy osiągali w czwórboju lekkoatletycznym.

Adam Kasprzyk zmarł 27 czerwca 2017 roku.

Edward Baran był wieloletnim Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka”, Przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1991-1998 oraz pracownikiem Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Przede wszystkim był społecznikiem zaangażowanym w działania na rzecz mieszkańców naszego miasta. Do ostatnich chwil swojego życia działał przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworznie, a wcześniej Kolegiaty pw. św. Wojciecha i Katarzyny. Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Narodowej, był Prezesem Zarządu Powiatowego w Jaworznie oraz Członkiem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach. Otrzymał najwyższe odznaczenia za służbę na rzecz ochrony przeciwopożarowej w Polsce.

Edward Baran zmarł 28 lutego 2019 roku.

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top