Kultura i rozrywka

Tomasz Stockinger na Narodowym Czytaniu

W minioną sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie w ramach Narodowego Czytania. Polskie nowele zgromadzonym czytali prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz popularny aktor telewizyjny, filmowy i teatralny – Tomasz Stockinger.

Organizowana przez Prezydenta RP akcja Narodowego Czytania stała się w ostatnich latach bardzo popularna. W ubiegłym roku została przeprowadzona w 3 tysiącach miejsc na całym świecie, nawet na Antarktydzie. Jaworznianie również chętnie w niej uczestniczą a tradycjnie miejscem spotkań jest miejska biblioteka na rynku.

W tym roku przez prezydent Andrzej Duda oraz jego małżonka, Agata Kornhauser-Duda wybrali do czytania osiem noweli polskich: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia – napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. – Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – dodał.

W jaworznickiej książnicy przeczytane zostały dwie z wybranych nowel. Najpierw usłyszeliśmy „Katarynkę” w wykonaniu prezydenta Pawła Silberta, a następnie gość specjalny – Tomasz Stockinger przeczytał lekturę „Dobra pani”. Występowi aktora towarzyszyła muzyka fortepianowa w aranżacji i wykonaniu Stefana Gąsienieca.

Narodowe Czytanie zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez Prezydenta RP. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy wspólnie: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku, w stulecie odzyskania niepodległości cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Najnowsze

To Top