Bezpieczeństwo

Wodociągi walczą z awarią przepompowni

Wyjątkowo gorący weekend mają za sobą pracownicy Wodociągów Jaworzno. W przepompowni ścieków przy ul. Batorego doszło do poważnej awarii, a ścieki trafiały do Przemszy. Na szczęście sytuacja została opanowana i udało się uniknąć katastrofy ekologicznej na dużą skalę.

Ostatnio w mediach głośno było o awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka i katastrofie ekologicznej, do jakiej mogło dojść za sprawą ton ścieków, które przez wiele dni trafiały bezpośrednio do Wisły. W Jaworznie – w dużej mierze dzięki szybkiej reakcji odpowiednich służb – udało się zapobiec poważnym konsekwencjom, a Wodociągi Jaworzno panują nad sytuacją.

W sobotę w przepompowni ścieków przy ul. Batorego doszło do awarii polegającej na rozszczelnieniu zbiornika. – Niezwłocznie po otrzymaniu sygnału o awarii służby techniczne Wodociągów Jaworzno podjęły standardowe działania naprawcze mające na celu przywrócenie normalnej pracy obiektu. Udało się to dopiero w późnych godzinach nocnych. Jednak po kilku godzinach pracy, zbiornik uległ kolejnej awarii – informowały jaworznickie Wodociągi. Niestety nie był to koniec problemów. Po kilku godzinach doszło do kolejnej awarii. W przeciwieństwie do tego, co działo się w Warszawie, wszystkie służby i opinia publiczna praktycznie od razu dowiedziały się o całym problemie. – Zaraz po otrzymaniu informacji od Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o awarii oczyszczalni w Jaworznie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zadysponował na miejsce służby: sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną – powiedziała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

W niedzielę rozpoczęto kolejną naprawę, a zgodnie z procedurami i otrzymanymi pozwoleniami, ścieki zostały czasowo przekierowane przelewem burzowym do Przemszy. Same prace przy naprawie awarii są wyjątkowo trudne, ze względu na specyfikę obiektu. Na miejscu awarii odbył się sztab kryzysowy z udziałem prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, kierownictwa jaworznickich Wodociągów, służb zarządzania kryzysowego, straży pożarnej, a także służb ochrony środowiska. Wojewoda zaoferował prezydentowi Jaworzna i spółce wodociągowej pomoc w postaci pomp.

Wieczorem, tuż po 20:00 Wodociągi zablokowały przelew burzowy, a wszystkie ścieki zaczęły trafiać do beczkowozów, którymi transportowane są do oczyszczalni. – Przelew burzowy został zakorkowany i żadne ścieki nie wpływają już do Przemszy, sytuacja została opanowana – wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik spółki Wodociągi Jaworzno. Do Jaworzna wróciła już także ozonatorka, która w ostatnich dniach w Warszawie pomagała podczas awarii w Czajce. Została przetransportowana na miejsce, podłączona do systemu i w razie potrzeby będzie ozonowała ścieki w przepompowni.

Warto podkreślić, że woda w Jaworznie cały czas jest bezpieczna dla mieszkańców. – Awaria nie ma wpływu na sieć wodociągową – uspokaja Sławomir Grucel. Woda w Jaworznie cały czas spełnia wszystkie wymogi i parametry. Na miejscu w przepompowni trwają prace naprawcze. Zbiornik będzie spawany i wzmacniany, tak by wkrótce mógł funkcjonować normalnie.

Więcej na temat jaworznickiej ozonatorki:

Ozonatorka z Jaworzna pomaga oczyszczać ścieki wpadające do Wisły

Foto: Wodociągi Jaworzno

Najnowsze

To Top