Z miasta

Na Wilkoszynie powstanie kolumbarium

W Jaworznie wkrótce powstanie nowe kolumbarium. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych podpisał umowę na budowę kolumbarium na cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie.

Mieszkańcy Jaworzna coraz chętniej korzystają z innych niż tradycje grzebanie w ziemi, pochówków swoich bliskich zmarłych. Z roku na rok popularniejsze stają się kremacje i składanie prochów do urn. Dotychczas w mieście urny wkładano zwykle do rodzinnych grobów, ale generalnie niewiele było miejsc, gdzie można je było postawić. W 2014 roku na cmentarzu w Szczakowej MZNK wybudował pierwsze w mieście specjalne kolumbarium za niespełna 150 000 zł. Zgodnie z projektem wybudowanych zostało wówczas pięć wolnostojących kolumbariów z niszami na urny. W każdym jest 18 nisz, a każda nisza pomieści maksymalnie dwie urny. Nisze zamykane są płytami granitowymi. Na każdej niszy, w której złożona jest urna, wykonywane jest zaproponowane przez rodzinę epitafium, które utrzymane są w takim samym stylu. Przed każdym kolumbarium zostały zamontowane ławki. Kolumbarium w Szczakowej pozwoliło sprawdzić zainteresowanie tego typu pochówkami, a to okazało się całkiem spore. Dlatego też MZNK podjął decyzję o wykonaniu kolejnego – tym razem na cmentarzu na Wilkoszynie. – Budowane kolumbarium ma mieć taki sam kształt, jak to które znajduje się na cmentarzu w Szczakowej. Będzie składać się z 12 nisz na urny. Powstanie na terenie kwatery XXVIII, w północnej części cmentarza komunalnego Wilkoszyn. To pierwszy etap budowy kolumbarium na tym cmentarzu, w przyszłości planowane są kolejne – informuje MZNK w Jaworznie.

Koszt miejsca na urnę w kolumbarium w Szczakowej to 2 400 zł, a koszty samego pochówku, chociaż sięgają kilku tysięcy złotych, to i tak są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych pogrzebów. Kolumbaria dodatkowo pozwalają zaoszczędzić miejsce na coraz bardziej przepełnionych cmentarzach. W Jaworznie wszelkich informacji związanych z pochówkiem w kolumbarium udziela Dział Gospodarki Cmentarzami MZNK.

Najnowsze

To Top