Bezpieczeństwo

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

Projekt EDWARD (European Day Without a Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Dzisiaj, 26 września br., w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności (European Mobility Week), policjanci z krajów europejskich prowadzą działania w ramach projektu EDWARD 2019.

Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. Podczas działań policjanci z jaworznickiej drogówki kontrolują prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia ich do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Mundurowi nadzorują zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych.

W części profilaktycznej działań udział wzięły dzieci z Przedszkola Miejskiego numer 3, które wspólnie z policjantami drogówki wręczały bezpiecznie jeżdżącym kierowcą zapachy i odblaski. Dzieci ustawiły przed przedszkolem, tworząc cyfrę zero mającą symbolizować „wizję zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top