Z miasta

Ratownicy z Taurona wśród najlepszych

Dziesięcioosobowa reprezentacja ratowników z Tauron Wydobycie znalazła się na podium Centralnych Zawodów Ratownictwa Górniczego 2019. W uroczystości ogłoszenia wyników udział wziął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

W zorganizowanych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zawodach uczestniczyło siedem drużyn. Zawodnicy rywalizowali w sześciu konkurencjach takich jak: test wiedzy ratowniczej, symulowanej akcji ratowniczej przeprowadzona w podziemnych wyrobiskach ćwiczebnych CSRG w Bytomiu, mechanika aparatu regeneracyjnego W-70, mechanika aparatu regeneracyjnego BG-4 Plus, mechanika sprzętu pomiarowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Ratownicy z Tauron Wydobycie to profesjonaliści, gotowi nieść pomoc o każdej porze i w każdych warunkach. Dbamy o wysoką jakość ich wyszkolenia i sprawności, bo od tego zależy zdrowie i życie tych, którym niosą pomoc i ich samych. Dobre wyszkolenie ponad 360 ratowników górniczych pracujących w zakładach Spółki zostało już wielokrotnie doceniane w międzynarodowych zawodach, tak było i tym razem – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Wszyscy ratownicy wzięli udział w teście wiedzy ratowniczej, następnie mechanicy udali się do wykonania konkurencji technicznych, zastęp, kierownik akcji i asystent zameldowali się w wyrobiskach podziemnych w celu przeprowadzenia koronnej konkurencji – symulowanej akcji ratowniczej. W konkurencji tej organizatorzy przygotowali szereg stanowisk, na których należało między innymi przeprowadzić penetrację wyrobisk z zachowaniem stałej łączności, na bieżąco kontrolować stan parametrów stężeń gazów, temperatury i wilgotności, a także w prawidłowy sposób reagować na zagrożenia. Jednym z elementów było również ugaszenie pożaru oraz odnalezienie i udzielenie pomocy poszkodowanemu. Wszystkie elementy znajdujące się na torze należało nanieść na mapę, którą posiadał zastęp i kierownik akcji. Mapy te były następnie porównywane z mapą wzorcową, a za każdą nieprawidłowość przyznawano punkty karne.

Po zrealizowaniu symulowanej akcji ratowniczej zastęp zameldował się na stanowisku udzielania pierwszej pomocy, gdzie w ciągu 7 minut wykonał zadanie zaopatrzenia i wytransportowania poszkodowanego.

W trudnej rywalizacji bardzo dobrze spisali się reprezentanci Tauron Wydobycie. Drużynę z trzech zakładów, czyli ZG Sobieski, ZG Janina oraz ZG Brzeszcze tworzyli: Aureliusz Filipczyk, Daniel Nowak, Bartłomiej Wyrobek, Krystian Walczyk, Mateusz Sarek, Łukasz Bogudziński, Jakub Malina, Tomasz Śleziak, Robert Janiak, Paweł Barański. Poprowadził ją Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski – Wiesław Kmiecik. Za koordynację przygotowań odpowiedzialni byli również Jarosław Łabędzki i Michał Kwiatkowski.

W konkurencji mechanika aparatu regeneracyjnego BG-4 Plus pierwsze miejsce zajął Robert Janiak. W rywalizacji drużynowej zespół TAURON Wydobycie ukończył zawody na trzecim miejscu podium.

Zawsze pełna gotowość

Umiejętności zdobyte przez ratowników w trakcie cyklicznych szkoleń i ćwiczeń weryfikowane są oczywiście podczas akcji ratowniczych. Ratownicy muszą być w stałej gotowości, a ich szkolenie odbywa się w kopalnianych komorach ćwiczeń, wyrobiskach podziemnych oraz w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Każdy ratownik musi odbyć obowiązkowo 6 ćwiczeń w ciągu roku.

Dzięki codziennym ćwiczeniom i zawodom łatwiej można się przygotować na potencjalne zagrożenia. Dobrze wyszkolony ratownik to bezpieczeństwo w czacie normalnego ruchu zakładu jak i w akcjach ratowniczych. Wszyscy ratownicy z zakładów górniczych Tauron Wydobycie łączą niezwykłą odporność fizyczną i psychiczną z umiejętnością stosowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych – to najlepsi z najlepszych.

Foto: Tauron / CSRG

Najnowsze

To Top