Edukacja

Z wizytą w Słowenii

W ubiegłym miesiącu (25-29.10) troje nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaworznie wzięło udział w kolejnej edycji międzynarodowego projektu „Erasmus+”, którego uczestnikami są szkoły z Grecji, Irlandii, Słowenii, Hiszpanii, Litwy, Francji i Polski. Tym razem gospodarzem była szkoła z Lublany – stolicy Słowenii. Naszą placówkę reprezentowali nauczyciele: panie Marta Matusik, Agnieszka Stadler oraz pan Zdzisław Pyter. Tematem projektu Erasmus+ jest rozwijanie umiejętności intelektualnych poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Po przybyciu w środę wieczorem uczestnicy spotkali się na wspólnej kolacji. Gdy międzynarodowe towarzystwo dokonało wstępnej prezentacji, wszyscy zasiedli do posiłku podczas, którego różnojęzyczny gwar przywodził na myśl biblijną wieżę Babel.

Następnego dnia wszyscy zostali przyjęci na terenie szkoły, gdzie omówiono dotychczasowe założenia projektu, wyznaczono cele na przyszłość i pochwalono się osiągnięciami. Po części oficjalnej zaproszono gości do zwiedzenia budynku szkoły, a delegaci poszczególnych krajów wzięli udział w lekcjach. Reprezentacja naszej szkoły nauczyła słoweńskie dzieci polskiej piosenki „Jaworowi ludzie” i ludowego tańca krakowiaka. Oprócz tego zaprezentowała nasze miasto, jego herb i ciekawostki z nim związane. Podczas całej lekcji radość towarzyszyła wszystkim jej uczestnikom.

– Szkoła bardzo mi się podobała – stwierdziła pani Marta. – Piękny budynek, świetnie wyposażony, lśniący czystością. Ciekawostką jest to, że wszyscy uczniowie, bez względu na wiek, chodzą w kapciach, a zamiast jazgotliwego dzwonka z głośników w klasach wydobywa się przyjemny dla ucha gong informujący o przerwach.

– Gospodarze ujęli mnie swoją spontanicznością i pogodą ducha – wspomina pan Zdzisław. – Zadbali o stronę duchową naszego pobytu, pokazując nam nieskomplikowany i pełen humoru program artystyczny. Były pomyłki, było czytanie z kartki, ale była też autentyczna radość bez niepotrzebnego zadęcia i nieprzystającego do naszej słowiańskiej mentalności niemieckiego ordungu.

Ostatni dzień pobytu był przeznaczony na poznawanie atrakcji turystycznych. Uczestnicy projektu zostali zaproszeni do zwiedzania stolicy oraz największej w Europie jaskini, która po słoweńsku nazywa się Postojna Jama. Niezwykłe to miejsce zachwyciło bez wyjątku wszystkich, a dwie godziny w podziemnym świecie skończyły się nie wiadomo kiedy. Była jeszcze wizyta w zamku „przytulonym” do skały i moczenie nóg w Adriatyku, a pełen wrażeń dzień skończył się pożegnalną kolacją.

– Dla mnie będą to niezapomniane chwile – stwierdziła pani Agnieszka. – Cudowne miejsce, wspaniali ludzie, otwarci i cieszący się życiem. Wywiozłam ze Słowenii piękne wspomnienia, poznałam nowych przyjaciół i jest to kraj, do którego z chęcią kiedyś wrócę.

Swoje doświadczenia i obserwacje nauczyciele będą starali się wdrożyć w proces edukacji w swojej rodzimej placówce. Z pewnością uatrakcyjni to lekcje i pozwoli z innej perspektywy spojrzeć na świat. Kolejne spotkanie podsumowujące cały projekt „Erasmus+” odbędzie się w przyszłym roku w Atenach w Grecji.

dost-ZP

Najnowsze

To Top