Bezpieczeństwo

Trwa akcja Znicz

Przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów. Od 31 października do 4 listopada na terenie całego kraju będą prowadzone działania w ramach tradycyjnej akcji „Znicz” . Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg, tak aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i odwiedzić groby swoich bliskich.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch drogowy jest i będzie duży, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii – dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji „Znicz 2019” policjanci sprawdzają stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. – Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej – mówią policjanci.

Planując podróż warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. Ważne, aby nie jeździć „na pamięć” – w wielu miejscach pojawiły się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe. Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Policjanci zwracają się też do pieszych, by odwiedzając groby bliskich, korzystali z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza. – Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy jednak, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo – zwracają uwagę funkcjonariusze.

Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej tylko czeka na taką okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

W Jaworznie policjanci przypominają też o planowanej zmianie organizacji ruchu w pobliżu cmentarza na Pechniku. Podobnie jak w minionych latach ulica Paderewskiego 1 listopada będzie jednokierunkowa, a ruch będzie odbywał się od ul. Broniewskiego do ul. Grunwaldzkiej.

– Apelujemy do kierowców o ściągnięcie nogi z gazu i bezpieczną, zgodną z przepisami jazdę. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Wszystkich użytkowników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do poleceń policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy – nawołują jaworzniccy policjanci.

Najnowsze

To Top