Historia

Izba Pamięci Szczakowianki otwarta

Szczakowianka jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Jaworznie – w ubiegłym roku świętowała już 96-lecie istnienia. Biało-Czerwoni pielęgnują pamięć o minionych latach swojej działalności. W piątek (10 stycznia) w Szczakowej uroczyście otwarta została Izba Pamięci Szczakowianki.

Szczakowianka ostatnio znów znalazła się na krzywej wznoszącej, a w swojej historii miała zarówno wzloty i upadki. Gdy 9 lipca 1923 roku przedstawiciele trzech lokalnych klubów – Sparty, Kartaginy i Rewii spotkali się w szczakowskim lokalu Lewka, by połączyć siły i stworzyć Szczakowiankę, pewnie nikt nie przypuszczał, że to początek pięknej historii. Szczakowianka stała się ważnym elementem życia, zarówno Szczakowej, jak i Jaworzna. Jako jedyny klub z miasta dotarła na najwyższy piłkarski poziom w kraju czyli do piłkarskiej Ekstraklasy. Klubową historię tworzyło wielu pasjonatów, działaczy i aktywistów. Podczas swojej działalności klub zebrał wiele pamiątek, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności. Nowy Zarząd klubu postanowił to zmienić i tym sposobem na stadionie im. Karola Fuchsa przy ul. Kościuszki 1 utworzono Izbę Pamięci Szczakowianki, która 10 stycznia doczekała się uroczystego otwarcia.

Oprócz prezesa Szczakowianki Janusza Kręcichwosta ceremonię otwarcia Izby uświetnili przedstawiciele władz miasta: przewodniczący Rady Miejskiej – Tadeusz Kaczmarek, Naczelnik Wydziału Edukacji – Irena Wojtanowicz-Stadler, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Przedsiębiorczości i Współpracy Społecznej – Łukasz Kolarczyk, radni Rady Miejskiej, a także byli zawodnicy i działacze klubu oraz kibice. Piątkowe spotkanie było doskonałą okazją do powspominania minionych czasów i przede wszystkim obejrzenia klubowych pamiątek. W Izbie znalazły się liczne puchary, zdjęcia, wycinki prasowe, sztandary. Całość uzupełniają plansze prezentujące klubową historię.

Izba Pamięci powstała dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Zarządu Szczakowianki. Całą inicjatywę wsparł także mocno dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 Rafał Soból. Swój istotny udział mieli też kibice, którzy podczas jesiennych meczy popularnych Drwali nabywali cegiełki, z których środki w całości przeznaczono na prace remontowe i zakup wyposażenia Izby. – Serdecznie dziękujemy za wsparcie kibiców, dzięki sprzedaży cegiełek udało się nam zebrać 2800 zł – mówi prezes Szczakowianki Janusz Kręcichwost. – Na pomysł stworzenia Izby wpadliśmy latem, chcieliśmy przypomnieć klubową historię i ludzi, dzięki którym Szczakowianka istnieje już niemal przez sto lat. Przez lata klub zdobył wiele pucharów, większość z nich schowana była jednak w klubowych magazynach i brakowało miejsca, gdzie można by je było wyeksponować. Cieszę się, że udało się nam wspólnie stworzyć Izbę Pamięci, dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w jej utworzenie – dodaje.

Izbę Pamięci można będzie zwiedzać codziennie w godzinach otwarcia szkoły, a także podczas meczów i innych wydarzeń organizowanych na stadionie w Szczakowej. Szczakowiance tymczasem życzymy, by wkrótce mogła dołożyć do niej kolejne trofea i dalej sprawiać radość swoim kibicom.

Foto: Szczakowianka.pl / um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top